Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Ελλάδα – Γεωργία 73-60 (video)

Στο πλέον αδιάφορο παιχνίδι της κατά τη διάρκεια του Eurobasket 2011, η Ελλάδα επικράτησε 73-60 της Γεωργίας και πλέον στρέφει απερίσπαστη την προσοχή της στον προημιτελικό της Πέμπτης απέναντι στη
Γαλλία. Βασιλειάδης, Φώτσης και Μπουρούσης ξεχώρισαν για τη «γαλανόλευκη», η οποία ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε τη νίκη.Όλα τα παιχνίδια του.
Η Εθνική ξεκίνησε δυνατά, προηγήθηκε 4-0 και 12-7, αλλά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου δέχθηκε ένα σερί 0-6 με αποτέλεσμα να βρίσκεται πίσω στο σκορ (12-13) Οι Γεωργιανοί διατηρούσαν το προβάδισμα (19-22), ενώ ξέφυγαν ακόμη και με 5 (30-35), περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, εκμεταλλευόμενοι την έλλειψη διάθεσης από τους παίκτες του Ζούρου. Ο Κώστας Καϊμακόγλου με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 32-35, με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα βελτιώθηκε και πήρε εκ νέου τα ηνία με τρίποντο του Καλάθη (42-41) και τα διατήρησε έως και τη διακοπή για την τελευταία περίοδο (51-47). Με το Βασιλειάδη να «πυροβολεί» πίσω από τα 6.75, η «γαλανόλευκη» πήρα μία διαφορά ασφαλείας 4΄ πριν το τέλος (62-53). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν με την ιδέα της ήττας, οι διεθνείς μας διαχειρίστηκαν σωστά το παιχνίδι στο χρόνο που απέμενε και επικράτησαν με 73-60.
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 32-35, 51-47, 73-60
Ελλάδα: Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 13, Ζήσης 5, Βασιλειάδης 15, Καλάθης 7, Φώτσης 10, Παπανικολάου 4, Μαυροειδής 6, Μπράμος, Κουφός 6, Σλούκας 3, Καϊμακόγλου 4
Γεωργία: Gamqrelidze 9, V. Boisa, A. Boisa 2, Shermadini 10, Parghalava, Markoishvili 8, Haynes 11, Sanikidze 6, Shengelia 11, Tskitishvili 3

Highlights από το Ελλάδα – Γεωργία 73-60 (video)