Δευτέρα 5 Σεπτεμβρίου 2011

Eurobasket 2011: Ελλάδα – Κροατία 74-69 (video)

Η Ελλάδα λίγο έλειψε να χάσει ένα δικό της παιχνίδι, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 74-69 κόντρα στην Κροατία και να εξασφαλίσει την πρόκρισή της στη δεύτερη φάση του Eurobasket 2011. Η «επίσημη αγαπημένη» προηγήθηκε ακόμη και με 20 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο αγχώθηκε και
παραλίγο να το πληρώσει. Φώτσης και Βασιλειάδης πέτυχαν από 17 πόντους, ενώ από το αντίπαλο στρατόπεδο ξεχώρισαν οι Popovic και Barac που σημείωσαν αμφότεροι 14.
Οι Κροάτες πέτυχαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Tomic και έπειτα προηγήθηκαν με 4-6, αλλά αυτό δεν κράτησε για πολύ. Οι παίκτες του Ζούρου με όπλο την άμυνα πήραν τα ηνία της αναμέτρησης, πέρασαν μπροστά με 12-6, ενώ με σερί 7-0 στο τέλος της πρώτης περιόδου στο οποίο πρωταγωνίστησε ο Βασιλειάδης έκαναν το 25-13. Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και η δεύτερη περίοδος. Ο Μπουρούσης πήρε τη σκυτάλη από τον άσο της Bilbao και με αυτόν ως σημείο αναφοράς στην επίθεση η Εθνική μας εκτόξευσε τη διαφορά στο 38-20. Λίγο αργότερα το ταμπλό «έγραψε» +20 (43-23), ενώ το σκορ του ημιχρόνου ήταν 44-27.
Ο Φώτσης με τρίποντο στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου έκανε το 47-27, αλλά στη συνέχεια το συγκρότημα του Vrankovic προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και εκμεταλλευόμενο την επιθετική δυστοκία των Ελλήνων το έκανε μειώνοντας στους 10 (53-43) στο 28΄. Πέντε συνεχόμενοι πόντοι από Βασιλειάδη και Καλάθη και δύο από τον Barac διαμόρφωσαν το 58-45 στο 30΄. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «ροκανίζουν» τη διαφορά και πλησίασαν σε απόσταση τεσσάρων πόντων στο τέταρτο δεκάλεπτο (60-56) και στο τρίποντο (66-63) 1΄, 20΄΄ πριν το τέλος. Ένα τρίποντο του Φώτση έδωσε βαθιά ανάσα στη «γαλανόλευκη» (69-63), αλλά η απάντηση ήταν άμεση και η Κροατία με 0-4 μείωσε στο καλάθι (69-67) με 24΄΄ να απομένουν. Ο Ζήσης ήταν ψύχραιμος στις βολές (71-67), o Draper ήταν άστοχος στην επόμενη επίθεση και ο άσος της Siena ξαναπήγε στη γραμμή της φιλανθρωπίας, έχοντας ½ (72-67), με το τελικό 74-69 να διαμορφώνεται από δίποντο του Barac και δύο βολές του Βασιλειάδη
Τα δεκάλεπτα: 25-13, 44-27, 58-45, 74-69
Ελλάδα (Ζούρος): Ξανθόπουλος, Μπουρούσης 11, Ζήσης 9, Βασιλειάδης 17, Καλάθης 9, Φώτσης 17, Παπανικολάου, Μαυροειδής, Μπράμος 2, Κουφός 7, Σλούκας, Καϊμακόγλου 2
Κροατία (Vrankovic): Tomic 10, Andric 9, Popovic 14, Bogdanovic 4, Stipcevic 2, Draper 3, Simon 11, Markota, Rudez, Zoric 2, Barac 14

Τα highlights από το Ελλάδα – Κροατία 74-69 (video)