Δευτέρα 19 Σεπτεμβρίου 2011

Τελικός Eurobasket 2011: Ισπανία – Γαλλία 98-85 (video)

Η Ισπανία κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο του Eurobasket 2011 επικρατώντας στον τελικό της Γαλλία 98-85. Μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Navarro 27 με πόντους, από κοντά και ο Pau Gasol με 17 και 10 ριμπάουντ. Από την πλευρά των ηττημένων ξεχώρισε ο Parker με 26 πόντους.
Οι Γάλλοι ακούμπησαν την μπάλα στο ζωγραφιστό στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγούνταν με βραχεία κεφαλή (7-8), ωστόσο οι
Ισπανοί αντέδρασαν και ξέφυγαν με 8 (22-14). Μάλιστα, πήραν διαφορά ακόμη και 9 πόντων (29-20), αλλά Parker και Gelabale με δύο τρίποντα έφεραν τους τρικολόρ σε απόσταση αναπνοής (29-26). Η ομάδα του Scariolo αντέδρασε και με σερί 9-0 έκανε το 38-26. Το αντιαθλητικό φάουλ του Fernandez στον Parker έδωσε τη δυνατότητα στη Γαλλία να πλησιάσει στους 5 (46-41), αλλά ο Gasol έδωσε και πάλι αέρα 9 πόντων στους Ίβηρες (50-41 στο 20΄). Η Ισπανία διατηρούσε σε ολόκληρο το τρίτο δεκάλεπτο μία διαφορά ασφαλείας και δεν επέτρεπε στους αντιπάλους της να την απειλήσουν, όντας μπροστά στο σκορ με 75-62 στο 30΄. Οι παίκτες του Collet προσπάθησαν να επιστρέψουν στο ματς στην τελευταία περίοδο, αλλά κάθε φορά που πλησίαζαν στους 10 πόντους οι Ισπανοί έβρισκαν λύσεις στην επίθεση, διατηρούσαν τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 98-85.
Τα δεκάλεπτα: 25-20, 50-41, 75-62, 98-85.
Ισπανία: P. Gasol 17, Fernandez 14, Rubio, Navarro 27, Calderon 17, Reyes 2, Llull 4, M. Gasol 11, Ibaka 4
Γαλλία: Noah 11, Βatum 10, Seraphin 4, Albicy 1, Kahudi 3, Parker 26, Traore 4, Pietrus 4, De Colo 2, Diaw 12, Gelabale 8
Tα hihglights από το Ισπανία – Γαλλία 98-85 (video)