Κυριακή 11 Σεπτεμβρίου 2011

Super League: Άρης – Ατρόμητος 0-1 (video)

Μεγάλο διπλό στη Θεσσαλονίκη απέναντι στον Άρη πήρε ο Ατρόμητος με 0-1, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική της Super League. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Κώστας Μήτρογλου στο 19΄. Οι «κίτρινοι» ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 παίκτες καθώς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο
Karim Soltani.
H πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ανήκε στον Άρη όταν στο 16΄ ο Castillo πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, αλλά άνοιξε πολύ την μπάλα και δεν τελείωσε την προσπάθειά του. Τρία λεπτά αργότερα ο Μήτρογλου με κεφαλιά έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Στο 26΄ ο Dickoh έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση διώχνοντας την μπάλα πάνω στη γραμμή, ενώ στο 31΄ ο Σηφάκης σταμάτησε διαδοχικά τους Σκόνδρα και Pitu Garcia. Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 35΄ με το Neto να αστοχεί για ελάχιστα εκατοστά μετά από εκτέλεση φάουλ, ενώ στη συνέχεια ο Καπετάνος σούταρε άσχημα αν και βρισκόταν σε πλεονεκτική θέση. Στις καθυστερήσεις ο Άρης βρέθηκε σε ακόμη πιο δύσκολη θέση, καθώς ο Soltani πέταξε την μπάλα στο πρόσωπο του Epstein, ο οποίος τον μάρκαρε σκληρά, και είδε της απευθείας εκτέλεση φάουλ.
Oι «κίτρινοι» προσπάθησαν στο β΄ μέρος να ανατρέψουν την κατάσταση, αλλά τους έλειπε η ουσία και δεν απείλησαν ουσιαστικά τον Itandje. Από την άλλη οι παίκτες του Δώνη διαφύλαξαν το μηδέν στην άμυνα, κυκλοφορούσαν καλά την μπάλα και επεδίωκαν να «χτυπήσουν» σε κάποια αντεπίθεση. Όσο το παιχνίδι πλησίαζε προς το τέλος του, η ομάδα του Τσιώλη έκανε την απέλπιδα προσπάθεια για να ισοφαρίσει, κυρίως από στημένες φάσεις, αλλά χωρίς αντίκρισμα καθώς το 0-1 παρέμεινε.
Σκόρερ: 19΄ Μήτρογλου
Άρης: Σηφάκης, Neto, Dickoh (89΄ Πρίττας), Λαζαρίδης, Michel (78΄ Michel), Toja (29΄ Καζναφέρης), Faty, Castillo, Καπετάνος, Soltani, Cesarec
Ατρόμητος: Itandje, Σκόνδρας, Zuela, Thomas, Φυτανίδης, Τάττος (68΄ Σφακιανάκης), Epstein, Καραγκούνης (58΄ Beljic), Γιαννούλης, Garcia (73΄ Δημούτσος), Μήτρογλου
Το γκολ του Μήτρογλου στο Άρης – Ατρόμητος 0-1 (video)