Κυριακή 18 Σεπτεμβρίου 2011

Super League: Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-2 (video)

Με τους τρεις βαθμούς της νίκης έφυγε ο ΠΑΟΚ από τη Νέα Σμύρνη επικρατώντας 2-1 του Πανιωνίου. Ο Αθανασιάδης στο 16΄ άνοιξε το σκορ, στο 35΄ ισοφάρισε ο Estoyanoff και ο Σαλπιγγίδης διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 64΄. Επεισόδια δημιουργήθηκαν στο ημίχρονο του αγώνα ανάμεσα σε οπαδούς του ΠΑΟΚ και τις αστυνομικές δυνάμεις.
Οι «κυανέρυρθοι» πήραν την πρωτοβουλία των κινήσεων από το ξεκίνημα του αγώνα και πίεσαν τους φιλοξενούμενους, αλλά οι δεύτεροι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν. Στο 16΄ ο Vierinha έδωσε την μπάλα στον κατάλληλο χρόνο στον Αθανασιάδη και αυτός πλάσαρε σωστά κάνοντας το 0-1. Δύο λεπτά αργότερα ο

Ελευθερόπουλος ήταν ο νικητής στη μονομαχία με τον Έλληνα επιθετικό, ενώ ο Πανιώνιος αφού συνήλθε από την ψυχρολουσία άρχισε να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης. Το πέτυχε στο 35΄ με τον Estoyanoff να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Kresic.
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αθανασιάδη να αστοχεί για λίγα εκατοστά σε κεφαλιά που επιχείρησε. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με σουτ του Estoyanoff που υποχρέωσε τον Kresic σε εντυπωσιακή επέμβαση, ενώ στο 55΄ ο Ivic σημάδεψε το δοκάρι του Ελευθερόπουλου. Στο 64΄ ο Σαλπιγγίδης ήταν πιο εύστοχος από το συμπαίκτη του και έστειλε από κοντά την μπάλα, η οποία κατέληξε μετά από κόντρες στα πόδια του, στα δίχτυα. Ο Πανιώνιος έψαξε την ισοφάριση και ο Kumordzi στο 81΄ δεν κατάφερε να κερδίσει τον Kresic και το 2-1 παρέμεινε, παρά τις δύσκολες στιγμές που πέρασε η άμνυνα του ΠΑΟΚ έως το τέλος του αγώνα.
Σκόρερ: 35΄ Estoyanoff / 16΄ Αθανασιάδης, 64΄ Σαλπιγγίδης
Πανιώνιος: Ελευθερόπουλος, Krkvelia (82΄ Κολοβός), Omo, Σιόβας, Cocalic, Γουνδουλάκης, Kumordzi, Σάμαρης (75΄ Milovanovic), Johnsson, Estoyanoff, Kuqi
ΠΑΟΚ: Kresic, Etto, Contreras, Μαλεζάς, Lino, Garcia, Φωτάκη, Vierinha, Σαλπιγγίδης (89΄ Spadacio), Ivic (74΄ Μπαλάφας), Αθανασιάδης
Tα γκολ από το Πανιώνιος – ΠΑΟΚ 1-2 (video)