Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΙΤΕΑΣ - Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ 4-2 ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ - Σχόλια

Ματσάρα στην Ιτέα με τη Σειρήνα να μην τα καταφέρνει να πάρει έστω έναν πολύτιμο βαθμό.
Ο αγώνας τα είχε όλα. Γκολ, πολλές φάσεις, αποβολές, ανατροπές. ΄Ενα παιχνίδι όμως που διεξήχθη σε αθλητικότατα πλαίσια.
Αν και οι καιρικές συνθήκες ήταν άσχημες - δεν σταμάτησε ούτε λεπτό η βροχή - ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου ήταν σε αρίστη κατάσταση.

Η ευκαιρία χάθηκε για τη Σειρήνα, αφού κατάφερε να ανατρέψει το 1-0 σε βάρος της σκορ και ενώ ο Κεραυνός έπαιζε από το 42ο λεπτό με 10 παίχτες, λόγω της (αυστηρότατης) αποβολής του νεαρού Δραμτσίκα.
΄Ισως η αποβολή αυτή να ήταν το μόνο ψεγάδι στην εξαιρετική κατά τα άλλα διαιτησία του κ. Χαραλαμπίδη.

Συγχαρητήρια στην Ιτέα γιατί για 2η συνεχόμενη χρονιά παρουσιάζει ένα εξαιρετικό σύνολο.
Τη ζημιά μας την έκαναν Μανουσαρίδης και Σταμούλης.
Οι γηπεδούχοι αν και με 10 παίχτες, πίεσαν ανέτρεψαν το 1-2 σε βάρος τους σκορ και πήραν δίκαια τη νίκη με 4-2.
Συνεπής και ο Σπίθας με το σκοράρισμα, έβαλε ένα έξοχο γκολ με κεφαλιά ψαράκι.
Πάντως η Σειρήνα για 55 λεπτά παρουσιάστηκε, αν και πιέστηκε πολύ, εξαιρετική στο γήπεδο.
Οι πολλοί τραυματισμοί, η φανερή έλλειψη φυσικής κατάστασης και η αναγκαστική αλλαγή του Νίκου Μπαλντούμη, έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα.
Σημασία έχει όμως, όπως σχολιάσαμε αρκετές φορές, η παρουσία και η αγωνιστικότητα που δείχνουν τα παιδιά.
Ο εκνευρισμός του Ηρακλή, ήταν αδικαιολόγητος.
Σε μια φάση άνευ σημασίας, δέχθηκε κίτρινη κάρτα, αποχώρησε μόνος πετάζοντας τη φανέλα και τιμωρήθηκε και με 2η κίτρινη κάρτα.
Η απουσία του στο επόμενο ματς είναι πλέον καθοριστική, αν αναλογιστεί κανείς ότι οι επιλογές του Γιώργου Κούσκορα είναι ελάχιστες έως μηδαμινές.
Πάντως ο παίχτης στο τέλος ζήτησε συγνώμη. ΄Ηταν μια στιγμή απερισκεψίας και τίποτα παραπάνω.
Χάθηκε μια μάχη, αλλά όχι ο πόλεμος. Συνεχίζουμε και όπου βγει...