Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Καβάλα – Ηλυσιακός 77-76

Η Καβάλα σε ένα ματς που κρίθηκε στο φινάλε επιβλήθηκε με 77-76 του Ηλυσιακού και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας όπου και θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.
Ο Ηλυσιακός ξεκίνησε δυνατά και προηγήθηκε με 2-12. Η Καβάλα στη συνέχεια αφυπνίστηκε και μείωσε στο καλάθι (15-17). Τελικά η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ηλυσιακό μπροστά στο σκορ με 3 πόντους (25-28). Ντέρμπι το παιχνίδι στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν πάντως το προβάδισμα στο σκορ με 3 πόντους διαφορά (37-40), ενώ και το τέλος του πρώτου μέρους τους βρήκε σταθερά μπροστά (41-44).
Στο ίδιο τέμπο κινήθηκε και η τρίτη περίοδος, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει με διαφορά ασφαλείας. Στο φινάλε του δεκαλέπτου ο Ηλυσιακός είχε το προβάδισμα σταθερά με 3 πόντους διαφορά (58-61). Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 5 πόντους (65-70), αλλά η Καβάλα κατάφερε να μειώσει αρχικά στο καλάθι (68-70) και λίγο μετά να ισοφαρίσει σε 72-72, μετατρέποντας σε θρίλερ το ματς. Μάλιστα ακριβώς με την εκπνοή οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα με καλάθι του Καραποστόλου (77-76) και τελικά τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 25-28, 41-44, 58-61, 77-76