Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: ΠΑΟΚ – Ίκαρος Καλλιθέας 89-67

Στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό γυμναστήριο της Πυλαίας, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 89-67 του Ίκαρου Καλλιθέας για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στους «4», ο οποίος θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Άρης – Ολυμπιακός. Κορυφαίοι για την ομάδα του Μαρκόπουλου οι Ντικούδης και Giddens με 24 και 20 πόντους αντίστοιχα, 15 προσέθεσε ο Goree.
Οι δύο ομάδες βρισκόταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στο 10΄ (18-15). Στη δεύτερη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» ανέβασαν στροφές, προηγήθηκαν με 12 (35-23) και πήγαν στα αποδυτήρια με «αέρα» 9 πόντων (38-29). Με την επιστροφή από τα αποδυτήρια, ο «δικέφαλος» συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι, πέρασε μπροστά ακόμη και με 16 (62-46), ενώ η διαφορά άγγιξε τους 20 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο (75-55) και η ομάδα του Μαρκόπουλου έφτασε εύκολα στη νίκη με 89-67.
Τα δεκάλεπτα: 18-15, 38-29, 66-53, 89-67