Παρασκευή 28 Οκτωβρίου 2011

Euroleague: Ολυμπιακός – Fenerbahce / Ulker 81-74 (video)

Μετά από ένα ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ο Ολυμπιακός επικράτησε 81-74 της Fenerbahce για τη 2η αγωνιστική της Euroleague, πετυχαίνοντας την πρώτη του νίκη στη διοργάνωση. Σπανούλης και Πρίντεζης οι κορυφαίοι για τους νικητές, ο Sefolosha ξεχώρισε από το αντίπαλο στρατόπεδο.
«Κακοποίησαν» το μπάσκετ στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες, με τον Ολυμπιακό να αποκτά ένα «μαξιλαράκι» ασφαλείας (12-5), για να ακολουθήσει ένα σερί 0-9 από τη Fener, με το οποίο διαμορφώθηκε το 12-14 στο 10΄.
Οι Τούρκοι διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στη δεύτερη
περίοδο, εκμεταλλευόμενοι την επιθετική δυστοκία των «ερυθρόλευκων». Προηγήθηκαν αρχικά με 8 (21-29) και στη συνέχεια με 9 (23-32) πριν το 26-37 του ημιχρόνου, το οποίο «έγραψε» με τρίποντο στην εκπνοή ο Ukic.
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε για τα καλά στο ματς 4΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου αν και βρέθηκε με 12 πόντους πίσω (32-44), όταν και μείωσε στους δύο (42-44), με δύο διαδοχικά τρίποντα του Πρίντεζη και τέσσερις πόντους του Σπανούλη. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, 53-54 στο 30΄.
Ο Πρίντεζης με καλάθι στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου έβαλε την ομάδα του Ivkovic μπροστά στο σκορ (55-54). 5΄, 30΄ πριν το τέλος η Fener προηγήθηκε εκ νέου (60-61) με το ματς να εξελίσσεται σε θρίλερ. Στα τελευταία δεύτερα οι δύο ομάδες υπέπεσαν σε σωρεία λαθών, με τη Fener 13΄΄ πριν το τέλος να κάνει παράβαση 5 δευτερολέπτων στην επαναφορά της μπάλας. Οι Τούρκοι έστειλαν τον Gecevicius στη γραμμή των βολών, αυτός ήταν εύστοχος (77-73), ο Sefolosha είχε ½ στη συνέχεια (77-74) και όλα τελείωσαν στα 7,6΄΄, με το Σπανούλη να έχει 2/2 από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας».
Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-37, 53-54, 81-74
Ολυμπιακός (Ivkovic): Hines 10, Lucas 2, Antic 5, Σπανούλης 22, Howard, Keselj 2, Παπαδόπουλος 6, Gecevicius 13, Πρίντεζης 21, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης
Fenerbahce (Spahija): Ukic 13, Jerrells 9, Onan 3, Vidmar, Peker 2, Gist 14, Savas 6, Sefolosha 17, Bogdanovic 2, Preldzic 8
Τα τελευταία δευτερόλεπτα του Ολυμπιακός – Fenerbahce / Ulker 81-74 (video)