Σάββατο 1 Οκτωβρίου 2011

Super League: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-1 (video)

Ο Ατρόμητος επικράτησε 2-1 του Παναιτωλικού στο Περιστέρι, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της 5ης αγωνιστικής στη Super League. Ο Κώστας Μήτρογλου πέτυχε και τα δύο τέρματα για τους νικητές, στο 37΄ και το 52΄, ενώ για την ομάδα του Αγρινίου μείωσε σε 2-1 ο Edjeguele στο 57΄.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος, δημιούργησαν ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν
αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια. Από την άλλη, ο Ατρόμητος εκμεταλλεύτηκε μία στημένη φάση και άνοιξε το σκορ στο 37΄ με το Μήτρογλου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Epstein. Ο Έλληνας επιθετικός στο 51΄ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, γκολ που προήλθε επίσης από εκτέλεση φάουλ, αυτή τη φορά του Pitu Garcia. Ο Παναιτωλικός επέστρεψε στο ματς έξι λεπτά αργότερα, με τον Edjeguele να μειώνει σε 2-1. Στο 72΄ ο Μήτρογλου λίγο έλειψε να πετύχει το τρίτο του τέρμα, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 84΄ ο Epstein έχασε απίστευτη ευκαιρία να κάνει το 3-1, παρόλα αυτά το συγκρότημα του Γιώργου Δώνη δεν πλήρωσε την αστοχία του στα τελευταία λεπτά, καθώς πήρε τη νίκη με 2-1.
Σκόρερ: 37΄, 51΄ Μήτρογλου / 57΄ Edjeguele
Ατρόμητος: Itandje, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Thomas, Γιαννούλης, Zuela, Τάτος (75΄ Μπάλλας), Garcia, Καραγκούνης (72΄ Brito), Epstein (85΄ Bjelic), Μήτρογλου
Παναιτωλικός: Blazic, Κουτρουμάνος, Κούσας, Edjeguele, Andy, Σιόντης (46΄ Παλαιολόγος), Μουμίν, Θεοδωρίδης, Camara (68΄ Seye), Boumal (63΄ Καραμαλίκης), Χαριστέας
Τα γκολ από το Ατρόμητος – Παναιτωλικός 2-1 (video)