Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Ελλάδα – Ρωσία 1-1 (video)

Ισόπαλη 1-1 με τη Ρωσία αναδείχτηκε η Ελλάδα σε φιλικό παιχνίδι που διεξήχθη το βράδυ της Παρασκευής στο «Γ. Καραϊσκακής» μπροστά σε λιγοστούς φιλάθλους. Οι Ρώσοι άνοιξαν το σκορ με το… καλημέρα στην αναμέτρηση, με τον Sirokov στο 2ο λεπτό να ξεφεύγει από τα μαρκαρίσματα των Τοροσίδη και Παπαδόπουλο και να πλασάρει εύστοχα τον Τζόρβα. Ακολούθησαν τρία (!) γκολ για την Εθνική μας στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία όμως ορθά δεν καταλογίστηκαν για παραβάσεις φάουλ και οφσάιντ.

Η ισοφάριση ήρθε στο 60ο λεπτό όταν μετά από επίθεση διαρκείας της Εθνικής μας, ο Κώστας Κατσουράνης με κεφαλιά νίκησε τον Malaveev. Στο 71ο λεπτό ο Φάνης Γκέκας βρήκε το δοκάρι στη μεγαλύτερη χαμένη ευκαιρία για το 2-1. Το τελικό σκορ άφησε ικανοποιημένες τις δύο ομάδες, αφού αντικατοπτρίζει σε γενικές γραμμές την εικόνα του αγώνα.
Οι αρχικές ενδεκάδες:
Ελλάδα: Τζόρβας, Τοροσίδης, Χολέμπας, Παπασταθόπουλος, Παπαδόπουλος, Κατσουράνης, Φωτάκης, Καραγκούνης, Σαλπιγγίδης, Σαμαράς, Γκέκας.
Ρωσία: Malaveev, Anuykov, Berezutski, Ignasevic, Zirkov, Zyrianov, Sirkov, Denisov, Dzagoev, Ashavin, Dubja.
Δείτε σε video τα goal από το Ελλάδα – Ρωσία 1-1