Παρασκευή 18 Νοεμβρίου 2011

Euroleague: Bamberg – Παναθηναϊκός 79-76

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε κατώτερος των περιστάσεων και γνώρισε τη ήττα με 79-76 από την Bamberg στη Γερμανία. Κορυφαίος για τους νικητές ο Suput με 19 πόντους, ο Διαμαντίδης με 16 ξεχώρισε από τους «πράσινους», αν και στο τέλος αστόχησε σε κρίσιμα σουτ.
Η Bamberg εκμεταλλευόμενη την επιθετική δυστοκία των Πρωταθλητών Ευρώπης, οι οποίοι πέτυχαν μόλις 4 πόντους στα πρώτα πέντε λεπτά, προηγήθηκε με 5 (9-4). Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και στο τέλος του δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 3 (16-19). Οι «πράσινοι» διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα στη δεύτερη περίοδο, αλλά δεν κατάφεραν να
ξεφύγουν με περισσότερους από 7 πόντους, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να διατηρούνται κοντά στο σκορ, με το Νικ Καλάθη να διαμορφώνει το 37-40 του ημιχρόνου. Mε ένα γρήγορο 6-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι με 3 (43-40). Το παιχνίδι κυλούσε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, πριν ο Παναθηναϊκός «χτίσει» μια μικρή διαφορά (53-59). Ακολούθησαν, όμως, επτά αναπάντητοι πόντοι από τη Bamberg, για το 60-59 στο 30΄. Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο δύσκολα για το «τριφύλλι» καθώς στο 32΄ βρέθηκε πίσω με 8 (66-59). O Sato με τρίποντο στα 2,34΄ μείωσε στο καλάθι (74-72). Ο Roberts 22΄΄ πριν το τέλος είχε ½ βολές (77-74), στη συνέχεια Καλάθης και Διαμαντίδης αστόχησαν σε σουτ τριών πόντων, ο Βουγιούκας πήρε το ριμπάουντ, αλλά οι δύο πόντοι που πέτυχε δεν ήταν αρκετοί.
Τα δεκάλεπτα: 16-19, 37-40, 60-59 79-76.
Bamberg: Suput 19, Tadda, Jenkins 13, Schmidt, Neumann, Pleiss 9, Roberts 7, Jacobsen 10, Tucker 8, Gavel 8, Slaughter 5.
ΠΑΟ: Maric 7, Batiste, Logan 3, Sato 11, Διαμαντίδης 16, Βουγιούκας 8, Ν. Καλάθης 11, Smith 7, Καϊμακόγλου 13.