Πέμπτη 3 Νοεμβρίου 2011

Euroleague: Caja Laboral – Ολυμπιακός 81-79

Ο Ολυμπιακός πάλεψε στο «Iradier Arena», αλλά «λύγισε» στο τελευταίο δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα με 81-79 από την Caja Laboral για την 3η αγωνιστική της πρώτης φάσης των ομίλων της Euroleague. Teletovic, Seraphin και San Emeterio έκαναν όλη τη «ζημιά» στους Πειραιώτες, για τους οποίους ξεχώρισαν οι Σπανούλης και Antic.
Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο πρώτο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες τους Pero Antic και Marko Keselj προηγήθηκε 22-31 στο 10΄. Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της δεύτερης περιόδου, με την Caja Laboral να πλησιάζει στους 4 (32-36), με τον Hines και το Σπανούλη να διαμορφώνουν το 32-40 του ημιχρόνου.
Η ομάδα του Ivkovic άνοιξε την «ψαλίδα» στις αρχές του β΄ ημιχρόνου (37-49), αλλά οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο ματς, μειώνοντας στους 2 (54-56), με τον Gecevicius να γράφει το 60-66 στο 30΄. Οι Βάσκοι ισοφάρισαν στο τέταρτο δεκάλεπτο (66-66) και πέρασαν μπροστά στο 35΄ (70-68) και με 77-72 με 3΄ να απομένουν. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 79-79 με τρίποντο του Σπανούλη, αλλά ο Prigioni πέτυχε το νικητήριο καλάθι, διαμορφώνοντας το τελικό 81-79.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 32-40, 60-66 81-79
Caja (Ivanovic): Ribas 9, Prigioni 3, Dorsey, M. Bjelica 6, Seraphin 15, San Emeterio 15, Heurtel 5, Oleson 2, Teletovic 20, N. Bjelica 2, Williams 4
Ολυμπιακός (Ivkovic): Hines 14, Lucas 5, Antic 14, Σπανούλης 19, Keselj 10, Παπαδόπουλος 6, Gecevicius 7, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου, Μάντζαρης, Κατσίβελης