Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2011

Euroleague: Παναθηναϊκός – CSKA Moscow 76-78 (παράταση)

H CSKA Moscow «άλωσε» το ΟΑΚΑ παίρνοντας τη νίκη με 76-78 απέναντι στον Παναθηναϊκό μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποία κρίθηκε στην παράταση (71-71 ο κανονικός αγώνας).
Άτυχος στάθηκε ο Κώστας Τσαρτσαρής ο οποίος χτύπησε στο γόνατο κατά τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου και δεν αγωνίστηκε ξανά. Πλέον μένει να εξακριβωθεί η σοβαρότητα του τραυματισμού του.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο δεκάλεπτο. Με το Διαμαντίδη να «σερβίρει» και τον Maric να σκοράρει οι «πράσινοι» προηγήθηκαν 7-3 στο ξεκίνημα, για να ακολουθήσει ένα σερί 0-7 των Ρώσων (7-11), πριν ο Καϊμακόγλου διαμορφώσει το 22-19 του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός «βραχυκύκλωσε» επιθετικά τους φιλοξενούμενους, προηγήθηκε ακόμη και με 10 (36-26) πριν το 41-32 του ημιχρόνου.
Το δεύτερο μεγάλο πρόβλημα για τον Obradovic, μετά τον τραυματισμό του Τσαρσαρή, προέκυψε στις αρχές του
τρίτου δεκαλέπτου, όταν ο Διαμαντίδης χρεώθηκε με τρία φάουλ. Το συγκρότημα του Kazlauskas πλησίασε στον πόντο (53-52), με το σκορ στο 30΄ να είναι 57-54. Στην τελευταία περίοδο, ο Παναθηναϊκός πήρε μία διαφορά ασφαλείας (67-58), αλλά η CSKA επέστρεψε στο ματς και ισοφάρισε (71-71) με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ακολούθησαν δύο επιθέσεις, μία από κάθε ομάδα, οι οποίες πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Batiste και Βουγιούκας δεν ήταν εύστοχοι στο τέλος και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (71-71). Στον έξτρα χρόνο οι «πράσινοι» έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Με τρίποντο στα 57΄΄ ο Siskauskas έδωσε «αέρα» με 3 στους Ρώσους (75-78). Το ματς κρίθηκε στις βολές του Καλάθη 4΄΄ πριν το τέλος. Ο διεθνής γκαρντ υπέπεσε σε παράβαση αστοχώντας σκόπιμα στη δεύτερη, η μπάλα πήγε στα χέρια της CSKA, η οποία πήρε τη νίκη με 78-76.
Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-32, 57-54, 71-71 (κ.α), 76-78
Παναθηναϊκός (Obradovic): Maric 4, Batiste 9, Logan 5, Sato 7, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 6, Βουγιούκας 4, Καλάθης 11, Smith 9, Καϊμακόγλου 13, Jasikevicius 6
CSKA (Kazlauskas): Teοdosic 3, Siskauskas 14, Krstic 13, Kirilenko 9, Vorontsevich 4, Shved 10, Kaun 6, Khryapa 11, Ponkrashov, Gordon 8