Παρασκευή 25 Νοεμβρίου 2011

Euroleague: Unicaja Malaga – Παναθηναϊκός 76-77 (video)

Ο Δημήτρης Διαμαντίδης απέδειξε για ακόμη μία φορά γιατί θεωρείται ένας από τους μεγαλύτερους σύγχρονους αθλητές, οδηγώντας τον Παναθηναϊκό με δύο διαδοχικά τρίποντα στη νίκη απέναντι στην Unicaja Malaga με 76-77. Ο αρχηγός των «πρασίνων» πέτυχε συνολικά 23 πόντους με 7/11 τρίποντα (!), ο Zoric με 21 ξεχώρισε από το αντίπαλο στρατόπεδο.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και «πυροβολώντας» πίσω από τα 6.75 προηγήθηκαν 5-13. Στη συνέχεια η άμυνά τους «έσπαγε κόκαλα» με αποτέλεσμα να πάρουν κεφάλι ακόμη και με 14 (13-27), πριν το 17-27 στο 10΄. Στις αρχές της δεύτερης περιόδου ο Παναθηναϊκός πήρε διαφορά με 17 (17-34), αλλά μετά το 15΄ η Malaga αντεπιτέθηκε. Μείωσε αρχικά στους 8 (32-40) και έπειτα στους 5 (40-45) πριν ο Valters με τρίποντο από τα 9 μέτρα διαμορφώσει το 43-45 του ημιχρόνου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο τρίτο δεκάλεπτο (48-48). Το «τριφύλλι» με επιμέρους σκορ 0-6 έκανε το 48-54, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα, πριν οι Ισπανοί μείωσουν στον 1 (57-58) στο 30΄. Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι (64-64 στο 35΄). Οι Ισπανοί πέρασαν μπροστά με 3 (72-69) 1,17΄ πριν το τέλος και 75-71 με τρίποντο του Valters στα 15΄΄. Ο Διαμαντίδης, όμως, απάντησε με τον ίδιο τρόπο στην επόμενη επίθεση και έδωσε ελπίδα στον Παναθηναϊκό. Ο Darden είχε ½ βολές στη συνέχεια (76-74). Ο 3D το πήρε πάνω του στην τελευταία επίθεση, ευστόχησε σε τρίποντο, έκανε το 76-77 και άφησε 1,3΄΄ στη Malaga, η οποία δεν κατάφερε να κάνει τίποτα και το «τριφύλλι» πήρε τη νίκη.
Τα δεκάλεπτα: 17-27, 43-45, 57-58, 76-77
Unicaja: Fitch 9, Rodriguez 2, Valters 11, Peric 2, Darden 13, Garbajosa 9, Freeland 1, Zoric 21, Sinanovic 2, Blanco 6
Παναθηναϊκός: Maric, Batiste 8, Logan 8, Sato 13, Διαμαντίδης 23, Βουγιούκας 7, Ν. Καλάθης, Smith 13, Καϊμακόγλου 1, Jasikevicius 4