Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2011

Super League: AEK – Λεβαδειακός 2-1 (video)

Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στο Λεβαδειακό στο ΟΑΚΑ σε εξ΄ αναβολής αναμέτρηση για την 1η αγωνιστική της Super League. Πρωταγωνιστής των «κιτρινόμαυρων» ήταν ο Leonardo, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα της ομάδας του, στο 42΄ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι και στο 51΄ με σουτ, ενώ για τους Βοιωτούς μείωσε ο Βασιλείου στις καθυσετρήσεις. Τραυματίας αποχώρησε από το παιχνίδι ο Παντελής Καφές, στο 89΄ αποβλήθηκε ο Ρίκκα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν με αμυντικούς προσανατολισμούς, όπως αναμενόταν, και δεν επέτρεψαν παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις την ΑΕΚ να τους απειλήσει. Αρχικά το σουτ του Leonardo ήταν άστοχο, στη συνέχεια ο Κυριακίδης σταμάτησε τον Jose Carlos, πριν ο τελευταίος κερδίσει πέναλτι μετά την ανατροπή του Λισγάρα στο 42΄. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Leonardo και ήταν εύστοχος, βάζοντας την ομάδα του Κωστένογλου μπροστά στο σκορ. Ο Βραζιλιάνος έξι λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους απλοποίησε τα πράγματα για την Ένωση, καθώς μετά από μπαλιά του Λυμπερόπουλου έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με δυνατό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κυριακίδη. Στο 62΄ ο Λυμπερόπουλος είχε μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-0, αλλά ο Κυριακίδης απέκρουσε με υπερένταση. Στη συνέχεια ο Ρίκκα αποβλήθηκε στο 89΄ και ο Βασιλείου στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με την ΑΕΚ να παίρνει τη νίκη, η οποία την έφερε στη 2η θέση της βαθμολογίας.
Σκόρερ: 42΄ πεν., 51΄ Leonardo / 90΄ Βασιλείου
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Μάκος (57΄ Ρίκκα), Vargas, Jose Carlos, Καφές (69΄ Beleck), Leronardo (79΄ Σιαλμάς), Λυμπερόπουλος
Λεβαδειακός: Κυριακίδης, Μαχαίρας, Λισγάρας, Tomas, Μελισσάς, Viana, Κουτσόπουλος (73΄ Ζουρούδης), Grbic (46΄ Κοιλιάριας), Sanchez (46΄ Favalli), Κόρμπος, Βασιλείου
Το video με τα γκολ από το ΑΕΚ – Λεβαδειακός 2-1