Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Πανθρακικός – Άρης 1-2 (video)

O Άρης βρέθηκε πίσω στο σκορ, αλλά έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη με 2-1 απέναντι στον Πανθρακικό στην Κομοτηνή και ταυτόχρονα την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Balu στο 32`, σκόρερ για τους «κίτρινους» οι Soltani (49`) και Michel (74`.)
Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι σε γενικές γραμμές στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να απειλούν κυρίως με μακρινά σουτ στα πρώτα
λεπτά. Στην πρώτη ουσιαστικά αξιόλογη φάση ο Πανθρακικός ευτύχησε να προηγηθεί, όταν στο 32` ο Μίνγκας απαλλάχθηκε από το μαρκάρισμα του Καζναφέρη, σέντραρε συρτά και ο Balu έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν έως τη συμπλήρωση των 45`, ενώ στο 43` ο Βελλίδης κράτησε το σκορ στα ίδια επίπεδα απομακρύνοντας σε κόρνερ επικίνδυνο σουτ του Κοντογουλίδη.
Με τις καλύτερες δυνατές προϋποθέσεις ξεκίνησε το β΄ μέρος για τους «κίτρινους», καθώς στο 49` ο Soltani, ο οποίος αντικατέστησε στο 46` τον Οικονομόπουλο, με «κεραυνό» έφερε το παιχνίδια στα ίσια. Το παιχνίδι στη συνέχεια δεν είχε καλό ρυθμό, με το Soltani στο 67` να χάνει μοναδική ευκαιρία να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα αστοχώντας απέναντι από το Σικαλιά. Στο 74`, όμως, ο Michel με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με το Σικαλιά να φέρει ευθύνη καθώς έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του. Έως το τέλος του αγώνα ο Άρης κράτησε το προβάδισμα, με τον Κοντογουλίδη να χάνει τεράστια ευκαιρία στις καθυστερήσεις να ισοφαρίσει, και πανηγύρισε την πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας.
Σκόρερ: 32` Balu / 49` Soltani, 74` Michel
Συνθέσεις
Πανθρακικός: Σικαλιάς, Στάθης, Βαγγελόπουλος, Μίνγκας (77` Ponce), Σαρακατσάνος, Baykara, Χρήστου, Balu, Λιαπάκης (86` Γεωργιάδης), Μακρυδημήτρης (77` Σουλτανίδης), Κοντογουλίδης
Άρης: Βελλίδης, Καζναφέρης, Dickoh, Λαζαρίδης, Michel, Toja, Οικονομόπουλος (46` Soltani), Neto, Umbides, Κατίδης (65` Καπετάνος), Cesarec
Δείτε σε video τα γκολ από το Πανθρακικός– Άρης 1-2