Πέμπτη 22 Δεκεμβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Πιερικός – Ολυμπιακός 1-3 (video)

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-1 του Πιερικού στην Κατερίνη και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους «16» του Κυπέλλου Ελλάδας. Δύο γκολ για τους «ερυθρόλευκους» πέτυχε ο Pantelic (στο 30` με πέναλτι και το 45`), ένα ο Abdoun (70`), ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 1-1 ο Ελευθεριάδης στο 36`.
Παρά τον κακό αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες δημιούργησαν κάποιες ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, πριν το καταφέρει ο Ολυμπιακός στο
30`. ΟMonje κέρδισε το πέναλτι, απόφαση την οποία αμφισβήτησαν έντονα οι Κατερινιώτες καθώς θεώρησαν ότι η ανατροπή έγινε εκτός περιοχής, ο Pantelic ανέλαβε την εκτέλεση και ήταν εύστοχος, κάνοντας το 1-0. H απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση, καθώς έφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 36` με κεφαλιά του Ελευθεριάδη, ωστόσο στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Pantelic έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ τους.
Κορυφαίοι αγώνες από όλον τον κόσμο, ζωντανά μέσω live stream στην οθόνη σου!
Στο δεύτερο μέρος, ο Πιερικός είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 55`, όταν ο Δασκαλάκης έχασε την έξοδο, η μπάλα από το σώμα του Ιντζόγου πήρε κατεύθυνση προς τα δίχτυα, με τον Yeste να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα και «καθάρισε» την υπόθεση νίκη και την πρόκριση στο 70`, όταν ο Abdoun μετά από πάσα του Yeste έκανε το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Σκόρερ: 36` Ελευθεριάδης / 30` πεν., 45` Pantelic, 70` Abdoun
Πιερικός: Καρακούτσης, Πουρσανίδης, Γιαζιτζόγλου, Κωτσιόπουλος, Δήμου, Ιντζόγλου, Τόσκας, Κοντέων, Ελευθεριάδης (76` Ελευθεριάδης), Penta, Blazevski
Ολυμπιακός: Δασκαλάκης, Παπάζογλου, Παπαδόπουλος, Marcano (37` Ποτουρίδης), Modesto, Orbaiz, Ibagaza (46` Τοροσίδης), Yeste (88` Fuster), Abdoun, Monje, Pantelic
Δείτε σε video τα γκολ από το Πιερικός – Ολυμπιακός 1-3