Τετάρτη 21 Δεκεμβρίου 2011

Κύπελλο Ελλάδας: Τα αποτελέσματα και τα γκολ της 4ης φάσης (video)

Στη «μάχη» του Κυπέλλου ρίχνονται οι ομάδες της Super League. Ο Πανερραϊκός έκανε την έκπληξη και άφησε εκτός συνέχειας τον Εργοτέλη χάρη σε τέρμα του Da Costa 4ο λεπτό του δεύτερου ημιχρόνου της παράτασης. Η Κέρκυρα είχε εύκολο έργο απέναντι στον Πλατανιά, 3-0, ενώ η Δόξα Δράμας πήρε τη νίκη κόντρα στην καλλιθέα με 1-0. Ο Αστέρας Τρίπολης δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, παίρνοντας τη νίκη με 5-0 απέναντι στην Προοδευτική. Ο Ατρόμητος τα βρήκε σκούρα με αντίπαλο την Επανομή, αλλά απέφυγε το «έμφραγμα», επικρατώντας με 3-2.
Την Τρίτη, στο πρώτο «πιάτο» της 4ης φάσης, ο Παναθηναϊκός με σκόρερ το Λουκά Βύντρα στο 22` επικράτησε 1-0 του Αγροτικού Αστέρα στον Εύοσμο. Ο Πανιώνιος χρειάστηκε την παράταση για να κάμψει την αντίσταση της Καλλονής στη Μυτιλήνη, 3-2, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται δικαιολογημένα για πέναλτι που δεν τους δόθηκε στο 114΄. Η Ξάνθη επιβλήθηκε εύκολα 2-0 των Ποντίων Κατερίνης χάρη στα τέρματα των Καζάκη και Βασιλακάκη. H πρώτη έκπληξη σημειώθηκε στη Φυλή. Θρασύβουλος και Λεβαδειακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στην κανονική διάρκεια, στην παράταση τίποτε δεν άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν την πρόκριση επικρατώντας 4-2 στα πέναλτι.
Τα αποτελέσματα στην 4η φάση του Κυπέλλου Ελλάδας:

Τρίτη 20/12
Αγροτικός Αστέρας-Παναθηναϊκός 0-1
22΄ Βύντρα
Καλλονή-Πανιώνιος 2-3 (παράταση)
6′ Τζωρτζιόπουλος, 42′ Μανούσος / 15′ Σιόβας, 51′ Schembri, 105′ πεν. Cocalic
Πόντιοι Κατερίνης-SKODA Ξάνθη 0-2
40′ Καζάκης, 72′ Βασιλακάκης
18:00 Θρασύβουλος-Λεβαδειακός 4-2 (πέναλτι, 1-1 κ.α)
67` Βλάχος / 87` Κόρμπος
Τετάρτη 21/12
Προοδευτική-Αστέρας Τρίπολης 0-5
67′, 76′ Σολάκης, 74′ Breska, 77′ Rayoos, 88′ πεν. Arsenjievic
Αναγέννηση Επανομής-Ατρόμητος 2-3
9` Γκέσιος, 80` Γεωργίου / 20΄, 41΄ Καραγκούνης, 78΄ Brito
Εθνικός Αστέρας-ΠΑΟΚ διακοπή
Πανσερραϊκός-Εργοτέλης 1-0 (παράταση)
109′ Da Costa
Πλατανιάς-Κέρκυρα 0-3
30’ Γιάντσης, 37’ πεν, 54’ Μπάρκογλου
Καλλιθέα-Δόξα Δράμας 0-1
85’ Ρουσάκης
Πιερικός-Ολυμπιακός 0-3
36` Ελευθεριάδης, 30` πεν., 45` Pantelic, 70` Abdoun
18:00 Λάρισα-Παναιτωλικός