Πέμπτη 15 Δεκεμβρίου 2011

Europa League: Sturm Graz – AEK 1-3 (video)

Έστω και στο φινάλε των ομίλων του Europa League, η ΑΕΚ έσωσε το ευρωπαϊκό γόητρο της, επικρατώντας 1-3 της Sturm Graz στην Αυστρία. Η Ένωση ήταν εξαιρετική στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε 2-0 με τους Μανωλά και Burns. Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 2-1 στο 59` με τον Kainz και το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Κλωναρίδης στο 77`.
Οι «κιτρινόμαυροι» μπήκαν με άγριες διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο και πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό είχαν δοκάρι, μετά από
κεφαλιά του Σιαλμά. Ο Μανωλάς, όμως, ήταν πιο εύστοχος στο 10` και με σουτ από το ύψος της περιοχής άνοιξε το σκορ. Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί και στο 43` έκανε το 2-0! Ο Guerreiro έπειτα από εξαιρετική ατομική ενέργεια «έσκαψε» την μπάλα για τον Burns και αυτός την έστειλε με το στήθος στα δίχτυα της ανυπεράσπιστης εστίας των γηπεδούχων.
Στο δεύτερο ημίχρονο οι Αυστριακοί πήραν τα ηνία του αγώνα και μείωσαν στο 59` με τον Kainz, ο οποίος σούταρε ανενόχλητος από το ύψος του πέναλτι. Η άμυνα της Ένωσης πέρασε δύσκολες στιγμές στη συνέχεια, αλλά οι παίκτες του Κωστένολγου ισορρόπησαν μετά το 70` και στο 77` ο Κλωναρίδης μπήκε στην περιοχή και με άψογο τελείωμα «έγραψε» το 3-1, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Σκόρερ: 58` Kainz / 10` Μανωλάς, 43` Burns, 77` Κλωναρίδης
Συνθέσεις:
Sturm: Cavlina, Popkhadze, Dudic, Burgstaller, Standfest, Muratovic (7` Bukva), Kainz (84` Ehrenreich), Koch, Wolf (62` Haas), Bodul, Kienast
AEK: Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Μανωλάς, Μπουγαΐδης, Εγγλέζου (54` Εγγλέζου), Cala, Μάκος, Gurreiro, Burns (63` Beleck), Κλωναρίδης (85` Tσουκαλάς), Σιαλμάς
Δείτε σε video τα γκολ από το Sturm Graz – AEK 1-3