Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2012

Κύπελλο Ελλάδος 2011-2012: ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 2-0 (video)

Mεγάλη πρόκριση στους «8» του κυπέλλου Ελλάδος 2011 – 2012 πέτυχε ο ΠΑΟΚ, κερδίζοντας με 2-0 την ΑΕΚ στην «καυτή» Τούμπα. Πλέον, ο δρόμος του «δικεφάλου του βορρά» για τον τελικό της διοργάνωσης είναι ορθάνοιχτος, καθώς ο επόμενος αντίπαλος στα προημιτελικά είναι ο Ατρόμητος σε νοκ-άουτ αγώνα στην Τούμπα και σε ενδεχόμενη πρόκριση στα ημιτελικά περιμένει ένας εκ των Αστέρα Τρίπολης ή Κέρκυρα.

Το σκορ άνοιξε στο 33ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Lino. Την παράβαση (φάουλ του Cala στον Lazar) αμφισβήτησαν οι παίκτες, ενώ πρέπει να σημειωθεί ότι δόθηκε κατόπιν υπόδειξης του επόπτη. Το ματς «καθάρισε» στο 54ο λεπτό ο Αθανασιάδης, που εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ασυνεννοησία Beleck και Αραμπατζή για να σπρώξει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.
Γκολ: Lino 33’, Αθανασιάδης 54’
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σταφυλίδης, Cirillo, Μαλεζάς, Etto, Garcia, Lazar, Lino, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Αθανασιάδης.
ΑΕΚ: Αραμπατζής, Καράμπελας, Cala, Μανωλάς, Κοντοές, Γεωργέας, Μάκος, Leonardo Guerreiro, Beleck, Σιαλμάς.