Τρίτη 3 Ιανουαρίου 2012

Super League: ΑΕΚ – Δόξα Δράμας 0-0 (video)

Υποψηφιότητα για τη γκέλα της σεζόν έθεσε η ΑΕΚ που αναδείχθηκε ισόπαλη 0-0 με την ουραγό Δόξα Δράμας στο ΟΑΚΑ για την 15η αγωνιστική της Super League. Για ακυρωθέν γκολ του Cala ως οφσάιντ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους «φωνάζει» η Ένωση, δοκάρι είχαν
στο 62` οι «μαυραετοί».
Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν από το ξεκίνημα του αγώνα την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησαν για πρώτη φορά στο 14` με σουτ του Beleck. Δέκα λεπτά αργότερα ο Σιαλμάς αστόχησε σε εξ` επαφής κεφαλιά, ενώ στο 27` ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την πολύ καλή πάσα του Κλωναρίδη. Οι φιλοξενούμενοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους επιθετικά στο 34`, με το πλασέ του Ρούτση από πλεονεκτική θέση να είναι κακό και να μπλοκάρεται από τον Κωνσταντόπουλο. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το Σιαλμά να χάνει και πάλι μία καλή ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, σημαδεύοντας λάθος απέναντι από τον Seremet, ενώ στις καθυστερήσεις ακυρώθηκε ως οφσάιντ γκολ που πέτυχε ο Cala.
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Κωνστένογλου χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης κατάφεραν να ελέγξουν απόλυτα τον αγώνα. Παρόλα αυτά, ο Seremet δεν απειλούνταν ιδιαίτερα, μια και οι Δραμινοί αμυνόταν αποτελεσματικά. Στο 62`, όμως, λίγο έλειψε όλα να αλλάξουν, καθώς η Δόξα είχε δύο διαδοχικές εξαιρετικές στιγμές για να «παγώσει» το ΟΑΚΑ. Αρχικά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε σε κόρνερ την μπάλα μετά το σουτ του Vanderson και στην εξέλιξη της φάσης η κεφαλιά του Τριποτσέρη σταμάτησε στο δεξί δοκάρι! Στη συνέχεια, το άγχος ήταν εμφανές στις κινήσεις των γηπεδούχων και παρά την πίεση που άσκησαν δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στο 79` ο Βέρτζος απομάκρυνε την μπάλα με το κεφάλι μετά το σουτ του Leonardo από έμμεσο φάουλ στη μοναδική αξιόλογη φάση έως το τέλος του αγώνα και το 0-0 παρέμεινε, με τη Δόξα Δράμας να φεύγει από το ΟΑΚΑ με το «χρυσό» βαθμό της ισοπαλίας.
Συνθέσεις
ΑΕΚ: Κωνσταντόπουλος, Αργυρίου, Κοντοές, Cala, Γεωργέας, Μάκος (55` Guerreiro), Ρίκκα, Jose Carlos, Κλωναρίδης (46` Leonardo), Σιαλμάς (76` Καφές), Beleck
Δόξα: Seremet, Βέρτζος, Τριποτσέρης, Leandro, Σικαλιάς (81` Στεργιανός), Lima, Ρούτσης (90` Τοπούζης), Abubakari (35` Κουμπρόγλου), Σοϊλέδης, Vanderson, Αραβίδης
Σε λίγο το video με τα highlights από το ΑΕΚ – Δόξα Δράμας 0-0