Πέμπτη 5 Ιανουαρίου 2012

Super League: Εργοτέλης – Ξάνθη 1-2 (video)

Σπουδαία νίκη με 2-1 πήρε η Ξάνθη στο Παγκρήτιο κόντρα στον Εργοτέλη για την 15η αγωνιστική της Super League. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με τον Κατσικοκέρη, αλλά ο Markovski με δύο γκολ, στο 49` και το 76`, χάρισε το «τρίποντο» στους Ακρίτες.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις στον αγωνιστικό χώρο και χάθηκαν εκατέρωθεν ευκαιρίες, με κορυφαία το δοκάρι του Leal στο 30`, πριν ο Κατσικοκέρης ανοίξει το σκορ με σουτ στις καθυστερήσεις. Η Ξάνθη ξεκίνησε φουριόζα στο δεύτερο μέρος και στο 49` έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Markovski. O Σέρβος στο 76` εκμεταλλεύτηκε ιδανικά την πάσα του Poy και έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα του Pirson, δίνοντας τη νίκη στο συγκρότημα του Μαρίνου Ουζουνίδη.
Σκόρερ: 45` Κατσικοκέρης / 49`, 76` Markovski
Συνθέσεις
Εργοτέλης: Pirson, Γιαλούσης (82` Χρυσοφάκης), Shashiashvili, Hieblinger, Wisio, Oliseh (63` Beto), Κυριακίδης (65` Σαρρής), Φραγκουλάκης, Leal, Κουτσιανικούλης, Κατσικοκέρης
Ξάνθη: Viviani, Μπέρτος, Βάλλας, Stasiak, Edimar, Βασιλακάκης, Dani (62` Σταθάκης), Darbion (58` Σουάνης), Poy, Marcelinho (85` Βλαχοδήμος), Markovski
Δείτε σε video τα γκολ από το Εργοτέλης – Ξάνθη 1-2