Πέμπτη 9 Φεβρουαρίου 2012

Euroleague: Efes – Ολυμπιακός 65-67 (video)

Στη Sinan Erdem Arena της Κωνσταντινούπολης, μπροστά σε 8.500 θεατές o Ολυμπιακός νίκησε την Efes με 65-67 στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του “Top 16” της Euroleague και πανηγύρισε τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στον όμιλο.
Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και στο πρώτο δεκάλεπτο έχτισαν μία διαφορά επτά πόντων (9-16) με όπλο την άμυνα. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα χαλάρωσε, ωστόσο ο Ολυμπιακός βρήκε επιθετικές λύσεις με τους Παπανικολάου και Πρίντεζη και μπήκε στο αποδυτήρια με προβάδισμα 32-37.
Στη συνέχεια ο αγώνας παρέμεινε ντέρμπι και στο ξεκίνημα του τέταρτο δεκαλέπτου οι Τούρκοι μείωσαν σε 47-48. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ivkovic κατάφεραν να ξεφύγουν με 52-62 στο 37′, όμως ένα λεπτό πριν το φινάλε η Efes κατάφερε να ισοφαρίσει σε 65-65. Δέκα δεύτερα πριν το τέλος ο Κώστας Σλούκας έκανε το 65-67 με δύο βολές, ο Kinsey αστόχησε στην τελευταία επίθεση και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής
Τα δεκάλεπτα: 9-16, 32-37, 42-48, 65-67
Efes: Balbay, Kinsey 4, Tunceri, Akyol 6, Batista 2, Vujacic 8, Savanovic 7, Guler, Lafayette 22, Sirin, Barac 16.
Ολυμπιακός: Hines 5, Antic 4, Σπανούλης 8, Dorsey 8, Keselj, Gecevicius 3, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 16, Μάντζαρης, Σλούκας 2, Law 5.
Δείτε το video με τα highlights από τον αγώνα Efes – Ολυμπιακός 65-67