Σάββατο 10 Μαρτίου 2012

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδος: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-71 (video)

Ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε Κυπελλούχος Ελλάδος στο μπάσκετ για το 2012, καθώς νίκησε τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Ελληνικού με 70-71 μετά από έναν δραματικό τελικό.
Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα έφτασε να προηγείται ακόμη και με διαφορά 12 πόντων (17-29), όμως ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανεβάσει την απόδοσή του και να μειώσει σε 35-38 στο τέλος του πρώτου μέρους.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι έκαναν ένα εκρηκτικό ξεκίνημα και με ένα σερί 11-0 προηγήθηκαν με 46-38. Στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (58-45), όμως με ένα σερί 0-10 ο Παναθηναϊκός μείωσε και η τρίτη περίοδος έκλεισε με σκορ 58-55.
Η τέταρτη περίοδος ήταν δραματική. Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Παναθηναϊκός μείωσε στο καλάθι και 2:12 πριν το φινάλε προηγήθηκε με 68-70 και 70-71 στα 26 δευτερόλεπτα με βολή του Διαμαντίδη. Ο Παπανικολάου αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση και ο αγώνας τέλειωσε με τη μπάλα στα χέρια του Batiste και τον Παναθηναϊκό Κυπελλούχο Ελλάδος.
Δυστυχώς και σε αυτό τον τελικό υπήρξε ένταση με ρίψη κροτίδων και φωτοβολίδων που ανάγκασαν τους διαιτητές να διακόψουν σε κάποιες περιπτώσεις τον αγώνα. Ένταση υπήρξε και πριν την έναρξη της αναμέτρησης με οπαδούς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο.
Τα δεκάλεπτα: 17-25, 35-38, 58-55, 70-71
Ολυμπιακός: Hines 11, Παπανικολάου, Antic 13 (2), Σπανούλης 12, Μάντζαρης 2, Dorsey 2, Keselj 7 (1), Πελεκάνος, Παπαδόπουλος, Gecevicius 2, Σλούκας 4, Πρίντεζης 17 (1)
Παναθηναϊκός: Smith, Καϊμακόγλου 8, Maric, Περπέρογλου 6, Batiste 9, Logan. Sato 10 (2), Jasikevicius 10 (1), Τσαρτσαρής 5 (1), Διαμαντίδης 9, Βουγιούκας 7, Καλάθης 7 (1)
Δείτε το video με τα highlights του πρώτου ημιχρόνου του τελικού

Δείτε σε λίγο το video με τα highlights του τελικού Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 70-71