Σάββατο 24 Μαρτίου 2012

Euroleague: Siena – Ολυμπιακός 81-80 (video)

O Ολυμπιακός δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά τη Siena στην Τοσκάνη, στο πλαίσιο των προημιτελικών της Euroleague. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 81-80, ισοφάρισαν σε 1-1 τις νίκες και πλέον η σειρά των αγώνων έρχεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας για τις δύο επόμενες αναμετρήσεις.

O Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει λύσεις για να περιορίσει τους McCalebb, Lavrinovic, ο Σπανούλης βρέθηκε σε κακή μέρα και εξ’ αρχής οι ερυθρόλευκοι αναγκάστηκαν να κυνηγούν στο σκορ τους Ιταλούς.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως, με αντεπίθεση διαρκείας, ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στους τέσσερις πόντους (73-69) τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Ενώ απέμεναν 1:23 για το τέλος ο Hines μείωσε σε 75-73 και στα 47 δευτερόλεπτα ο Law έκανε το 77-76. Στην επόμενη επίθεση ο ΜcCalebb με δύο βολές έκανε το 79-76 και αμέσως μετά ο Σπανούλης με δύο βολές μείωσε σε 79-78 στα 17 δεύτερα. Με 1/2 βολές ο McCalebb έκανε το 80-78, η Siena πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και ο Andersen με 1/2 βολές έκανε το 81-78. Ακολούθησαν δύο βολές του Πρίντεζη για το 81-80 στα 7 δεύτερα. Αμέσως έγινε φάουλ στον Rakocevic που έχασε τις δύο βολές, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Πρίντεζης έχασε τη μπάλα και οι Ιταλοί πανηγύρισαν τη νίκη
Τα δεκάλεπτα: 22-18, 48-35, 67-53, 81-80
Οι συνθέσεις:
Siena: McCalebb 21, Ζήσης 4, Andersen 12, Rakocevic 13, Carraretto, Thornton 2, Lavrinovic 18, Ress 2, Lechthaler 2, Stonerook, Aradori 7, Moss
Ολυμπιακός: Hines 9, Antic 11, Σπανούλης 7, Dorsey 7, Keselj 9, Παπαδόπουλος 4, Gecevicius, Πρίντεζης 15, Παπανικολάου 7, Μάντζαρης, Σλούκας, Law 11.
Δείτε το video με τα highlights του αγώνα Siena – Ολυμπιακός 81-80