Κυριακή 22 Απριλίου 2012

Α.Ο. ΣΕΙΡΗΝΑ – ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΑΕΠ 2-0 (1-0) φωτορεπορτάζ (24η αγωνιστική)

ΓΗΠΕΔΟ ΜΕΓΑΛΟΥ ΣΕΙΡΗΝΙΟΥ
Σάββατο: 21/4/2012
Πολύ καλό παιχνίδι διεξήχθη στο Σειρήνι με τη Σειρήνα πιο ουσιαστική και τυχερή με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο να παίρνει πολύτιμο τρίποντο και να τα παίζει όλα για όλα την ερχόμενη Τετάρτη στην Αμυγδαλιά για την οριστική σωτηρία της.

Ο αγώνας ξεκίνησε καλά για τους γηπεδούχους με μόλις στο 5ο λεπτό να έχουν δοκάρι και με την πάροδο του πρώτου 15λεπτου να προηγούνται στο σκορ. Από κει και πέρα προσέχοντας την άμυνά τους οι γηπεδούχοι, έπαιξαν με αντεπιθέσεις δίνοντας την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν τα ηνία του αγώνα.
Στο β΄μέρος η νεανική ομάδα των Ποντίων επικράτησε πλήρως και με μοιραίο παίχτη τον Μαγιάννη έχασε κλασσικές ευκαιρίες, ενώ η ΑΕΠ έχασε δοκάρι για να ισοφαρίσει. Τελικά σε αντεπίθεση ο Μ. Ασλανίδης έλυσε το γόρδιο δεσμό και με εξαιρετικό σουτ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.
Το φιλμ του αγώνα
Α΄ημίχρονο
5ο λεπτό- Κόρνερ εκτέλεσε ο Μ. Ασλανίδης, κεφαλιά από κοντά του Γιώτα σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Τσακστάρα.
15ο λεπτό- Ατομική προσπάθεια του Μ. Ασλανίδη, την κατάλληλη στιγμή βρήκε τον Αντωνιάδη μέσα στην περιοχή που με ιδανικό πλασέ άνοιξε το σκορ 1-0.
24ο λεπτό- Μόνος ο Καρεπίδης μέσα στην περιοχή δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τσακστάρα που απέκρουσε σωτήρια.
Β΄ημίχρονο
54ο λεπτό- Σε πολύ ευνοϊκή θέση ο Μαγιάννης, πλάσαρε αδύναμα για να μπλοκάρει ο Σιούμπουρας.
58ο λεπτό- Δυνατό σουτ του Μαγιάννη με δυσκολία απέκρουσε ο Σιούμπουρας σε κόρνερ.
62ο λεπτό- Ασίστ του Καρυπίδη στον κενό χώρο, πλασέ του Μ. Ασλανίδη εντυπωσιακό μπλοκάρισμα από τον Τσακστάρα.
67ο λεπτό- Βολίδα του Στεφόπουλου η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι.
74ο λεπτό- Δυνατό άπιαστο σουτ του Μ. Ασλανίδη από το ύψος της περιοχής, άφησε άναυδο τον Τσακστάρα και έτσι η Σειρήνα προηγήθηκε με 2-0.
81ο λεπτό- Τετ-α-τετ ο Μαγιάννης πλάσαρε σε κενή εστία για να αποκρούσει πάνω στη γραμμή ο Αυγ. Κούσκορας.
Διαιτησία: ΤΣΕΤΣΙΛΑΣ-ΣΤΕΦΟΥΛΗΣ-ΒΛΑΧΑΚΗΣ (Ε.Π.Σ. Γρεβενών)
Α.Ο.ΣΕΙΡΗΝΑ (Γιώργος Κούσκορας): Ευθ. Σιούμπουρας, Χ. Ασλανίδης, Ν. Φαλτάκας, Αυγ. Κούσκορας, Δ. Γιώτας, Χ. Φαρμάκης, Μ. Ασλανίδης, Δ. Καρεπίδης, Ν. Τσαγιανίδης, Ηρ. Νικολαϊδης, Γ. Αντωνιάδης (Αλλαγές: Σ. Γρίδας, Δ. Ντώνας)
Α.Ε.Π: Τσακστάρας, Εμπρικίδης, Καραγκιόζης, Τζήκας, Ζούρτος, Παπαδόπουλος, Κοτζατίσογλου, Μιχαηλίδης, Μαγιάννης, Στεφόπουλος, Γεωργιάδης (Αλλαγή: Γ. Τσιάτσιος)
Ρεπορτάζ: Χρήστος Μπαζάκας