Παρασκευή 20 Απριλίου 2012

Europa League: Προβάδισμα για Ατλέτικο, ανατροπή από Σπόρτινγκ

Τον πρώτο λόγο για την πρόκρισή της στον τελικό του Europa League έχει η Ατλέτικο Μαδρίτης, η οποία στο ισπανικό εμφύλιο επιβλήθηκε 4-2 της Βαλένθια - Μέσα σε πέντε λεπτά η Σπόρτινγκ έκανε την απόλυτη ανατροπή και τελικά επικράτησε 2-1 της Αθλέτικ Μπιλμπάο
Μισή… πρόκριση πήρε η Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Βιθέντε Καλντερόν» απέναντι στη Βαλένθια. Με τον Ρανταμέλ Φαλκάο να έχει… κέφια, επικράτησε των «νυχτερίδων» 4-2 και πλέον της αρκεί ακόμα και η ήττα με ένα τέρμα για να βρεθεί στον τελικό του Βουκουρεστίου για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια.
Στο άλλο παιχνίδι ,η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, απέδειξε ότι δύσκολα θα παρατήσει τη «μάχη». Βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ξεκίνημα της επανάληψης, ένα πεντάλεπτο ξέσπασμά της, ήταν αρκετό για να της δώσει τη νίκη με 2-1 και να πάρει μικρό προβάδισμα πρόκρισης.