Δευτέρα 2 Απριλίου 2012

Super League: Κέρκυρα – ΑΕΚ 2-2 (video)

Βαθιά ανάσα πήρε η Κέρκυρα, η οποία αναδείχθηκε ισόπαλη με την ΑΕΚ (2-2), σε ένα παιχνίδι με δραματικό φινάλε.
Μόλις στο 11΄ οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι, μία απόφαση που πήρε πίσω τελικά ο διαιτητής της αναμέτρησης, Δελφάκης. Ωστόσο, στην επόμενη φάση του αγώνα, η Κέρκυρα βρήκε δίχτυα με τον Osman στο 15΄. Ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έδωσαν την απάντησή τους, καθώς ο Κλωναρίδης με κεφαλιά έκανε το 1-1. Η ΑΕΚ δε σταμάτησε εκεί, με τον Λυμπερόπουλο να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα για την ομάδα του, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 38΄ έπειτα από ασίστ του Κλωναρίδη.

Η Κέρκυρα ρίσκαρε στην επανάληψη βγαίνοντας μπροστά, αλλά δίχως αποτέλεσμα. Η ΑΕΚ από την πλευρά της, συνέχισε να έχει ευκαιρίες, στερήθηκε, όμως, αποτελεσματικότητας. Η τελευταία λέξη, ωστόσο, ανήκε στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τον Τσίγγα έφτασαν στην ισοφάριση στο 94΄.
Γκολ: Osman 15΄, Τσίγγας 94΄ / Κλωναρίδης 16΄, Λυμπερόπουλος 38΄
Κέρκυρα (Καβακάς): Galinovic, Μίχος, Βενέτης, Majstorovic, Κοντοδήμος, Γραμμόζης, Osman, Αγρίτης, Μπάρκογλου, Καλαντζής, Ιωάννου
ΑΕΚ (Κωστένογλου): Κωνσταντόπουλος, Αργυρίου, Κονυοές, Μπουγαΐδης, Λαγός, Μάκος, Καφές, Leonardo, Vargas, Κλωναρίδης, Λυμπερόπουλος