Πέμπτη 24 Μαΐου 2012

Τελικοί Α1 μπάσκετ 2012: Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 81-79 (video)

O Παναθηναϊκός νίκησε τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ με 81-79 στον δεύτερο τελικό της Α1 του μπάσκετ και ισοφάρισε τις νίκες σε 1-1, μετά από δραματικό παιχνίδι.
Στα δύο πρώτα δεκάλεπτα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να μπαίνει στα αποδυτήρια με προβάδισμα 38-41.

Καθοριστική για την έκβαση του παιχνιδιού ήταν η τρίτη περίοδος, όταν ο Παναθηναϊκός που βρισκόταν πίσω στο σκορ με 40-45 έκανε ένα σερί 16-0 και απέκτησε προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων.
Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να απαντήσει και 1,5 λεπτό πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο (77-76). Στα 15 δευτερόλεπτα και ενώ το σκορ ήταν 79-78 ο Σπανούλης αστόχησε και στην επόμενη επίθεση ο Batiste με κάρφωμα έκανε το 81-78. Με μία βολή ο Σπανούλης διαμόρφωσε το τελικό 81-79.
O τρίτος τελικός θα διεξαχθεί την Κυριακή στις 19.00.
Τα δεκάλεπτα: 20-19, 38-41, 67-59, 81-79
Παναθηναϊκός: Maric 3, Περπέρογλου 7, Batiste 11, Logan, Sato 4, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 23 , Βουγιούκας 4, Καλάθης 4, Smith 4, Καϊμακόγλου 11, Jasikevicius 8.
Ολυμπιακός: Hines 18, Antic 4, Σπανούλης 10, Dorsey 7, Keselj 2, Παπαδόπουλος, Gecevicius 8, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 11, Μάντζαρης 5, Σλούκας 4, Κατσιβέλης
Δείτε το video με τα highlights από τον δεύτερο τελικό Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 81-79