Σάββατο 12 Μαΐου 2012

Τελικός Κυπέλλου Γερμανίας 2012: Borussia Dortmund – Bayern 5-2 (video)

Σε μία μοναδική παράσταση μετέτρεψε τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας με τη Bayern η Borussia Dortmund, καθώς επικράτησε στο Ολυμπιακό Στάδιο του Βερολίνου με 5-2 και πανηγύρισε για το νταμπλ της περιόδου 2011-12, που είναι το πρώτο της ιστορίας της.

Η Dortmund άνοιξε το σκορ μόλις στο 3’ με τον Kagawa, αλλά η Bayern κατάφερε να απαντήσει με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Robben στο 25ο λεπτό, μετά από ανατροπή του Gomez από τον Weidenfeller.
Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους πρωταθλητές. Στο 41’ ο Hummels με πέναλτι (ανατροπή του Blaszczykowski από τον Boateng) έκανε το 2-1 και στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Lewandowski διαμόρφωσε το 3-1 βάζοντας πανίσχυρα θεμέλια για τη νίκη. Ο ίδιος παίκτης έγραψε το 4-1 στο 58’ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της Dortmund.
H Bayern δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 68’ είχε δοκάρι με τον Gomez, ενώ στο 75΄ο Ribery κατάφερε να μειώσει σε 4-2. Εκεί που πίεζε η Bayern, όμως ο Lewandowski έκανε το 5-2 στο 82’ πανηγυρίζοντας για το hat trick του.
Γκολ: Kagawa 3’, Hummels (πεν.) 41’, Lewandowski 45+1’, 58’, 82’ – Robben (πεν.) 25’, Ribery 75’
Borussia Dortmund: Weidenfeller (Langerak 34’), Hummels, Piszczek, Subotic, Schmelzer, Kehl, Blaszczykowski (Perisic 83’), Grobkreutz, Gundogan, Kagawa (Bender 81’), Lewandowski,
Bayern: Neuer, Lahm, Boateng, Badstuber, Schweinsteiger, Ribery, Gustavo (Muller 46’), Kroos, Alaba (Contento 69’), Gomez
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights από τον τελικό του Κυπέλλου Γερμανίας, Borussia Dortmund – Bayern 5-2