Σάββατο 12 Μαΐου 2012

Euroleague Final Four 2012: Ολυμπιακός – Barcelona 68-64 (video)

Μεγαλειώδη πρόκριση στον τελικό της Euroleague πήρε ο Ολυμπιακός, που νίκησε στο δεύτερο ημιτελικό του final four της Κωνσταντινούπολης τη Barcelona με 68-64.
Αντίπαλος των ερυθρόλευκων στον τελικό της Κυριακής (21.00) θα είναι η CSKA που νωρίτερα νίκησε τον Παναθηξναϊκό με 66-64.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα και με ηγέτη το Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 17-11. Στη δεύτερη και στην τρίτη περίοδο ο αγώνας ήταν πιο ισορροπημένος, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί μικρό προβάδισμα.
Στην τέταρτη περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε με προβάδισμα 50-47 και στο 32’ αύξησε τη διαφορά σε 56-49. Στο 36:30 οι ερυθρόλευκοι είχαν το προβάδισμα με 63-56, αλλά 01:30 πριν το τέλος ο Navarro μείωσε σε 63-61. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν άμεση με τρίποντο του Σπανούλη, αλλά η Barcelona μείωσε σε 66-64 στα 0:43. Τη χαριστική βολή στη Barcelona έδωσε ο Dorsey που έκανε το 68-64 στα 0:15.
Τα δεκάλεπτα: 17-11, 33-29, 50-47, 68-64
Ολυμπιακός: Hines 2, Antic 4, Σπανούλης 21, Dorsey 8, Keselj, Gecevicius, Γλυνιαδάκης, Πρίντεζης 14, Πανανικολάου 9, Μάντζαρης 4, Σλούκας 2, Law 4.
Barcelona: Sada 6, Huertas 4, Navarro 18, Perovic 2, Vazquez 8, Wallace 3, Ingles, Ndong 10, Rabaseda, Lorbek 9, Eidson, Mickeal 4.
Δείτε το video με τα highlights του ημιτελικού Ολυμπιακός – Barcelona 68-64