Κυριακή 3 Ιουνίου 2012

Τελικοί Α1 μπάσκετ 2012: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 82-76 (video)

Ο Ολυμπιακός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδος στο μπάσκετ για το 2012, καθώς νίκησε τον Παναθηναϊκό στο κατάμεστο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας με 82-76 για τον πέμπτο τελικό των play off και έκανε το 3-2 στις νίκες με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη.

Ο Ολυμπιακός μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και έκλεισε την πρώτη περίοδο με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (24-20). Η δεύτερη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στους ερυθρόλευκους που αύξησαν τη διαφορά μέχρι και στους 17 πόντους (48-31 στο 19’). Ο Παναθηναϊκός, κατάφερε να αντιδράσει στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 0-14 μείωσε σε 48-45, στο 25:00, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε χαρακτήρα και με περιφερειακά σουτ ανέβασε τη διαφορά στους 14 πόντους (70-56) στο 30:00.
Στην τέταρτη περίοδο οι γηπεοδούχοι ξέφυγαν με 77-61, αλλά και πάλι ο Παναθηναϊκός πλησίασε σε 78-71 στο 36:00 και σε 80-76 στο 37:30. Με ένα κάρφωμα ο Πρίντεζης έκανε το 82-76 , που ήταν και το τελικό σκορ, καθώς ακολούθησε ένα μπαράζ άστοχων τριπόντων του Παναθηναϊκού.
Για τον Ολυμπιακό, που έβαλε τέλος στο σερί των εννιά συνεχόμενων τίτλων του Παναθηναϊκού, αυτός είναι ο πρώτος τίτλος πρωταθλητή μετά το 1997.
Τα δεκάλεπτα: 24-20, 48-36, 70-56, 82-76
Οι συνθέσεις:
Ολυμπιακός: Hines 3, Antic 3, Σπανούλης 24, Dorsey 4, Keselj 5, Παπαδόπουλος 1, Gecevicius 2, Πρίντεζης 14 , Παπανικολάου 8, Μάντζαρης 4, Σλούκας 3, Law 10.
Παναθηναϊκός: Maric 6, Περπέρογλου 11, Batiste 7, Logan , Sato 3, Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13, Βουγιούκας 4, Καλάθης 17, Smith, Καϊμακόγλου 10, Jasikevicius 4.
Δείτε το video με τα highlights από τον πέμπτο τελικός της Α1 ανδρών του μπάσκετ, Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 82-76