Δευτέρα 18 Ιουνίου 2012

Euro 2012: Δανία – Γερμανία 1-2 (video)

Η Γερμανία θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής ομάδας της Ελλάδας στον προημιτελικό του Euro 2012, καθώς νίκησε με 2-1 με τη Δανία και κατέκτησε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο με εννιά βαθμούς.
Οι Γερμανοί άνοιξαν το σκορ στο 19ο λεπτό με τον Podolski στο 100ο παιχνίδι του με τη φανέλα του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος. Η απάντηση των Δανών ήρθε άμεσα, με τον Krohn-Dehli να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά στο 24ο λεπτό. Παρά την πίεση των Γερμανών στη συνέχεια αυτό ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.
Οι Δανοί άγγιξαν το δεύτερο γκολ στο 51′, σε σουτ του J.Poulsen. Το γκολ της νίκης των Γερμανών σημείωσε ο Bender στο 80’ λεπτό, σφραγίζοντας έτσι την πρόκριση των «πάντσερ» με το απόλυτο των βαθμών.
Τα γκολ: Krohn-Dehli 24’ – Podolski 19’, Bender 80’

Δανία: Αndersen, S. Poulsen, Kjaer, Agger, Jacobsen, Kvist, J.Poulsen (Mikkelsen 82′), Eriksen, Zimling (C. Poulsen 79′), Krohn-Dehli, Bendter.
Γερμανία: Neuer, Lahm, Badstuber, Hummels, Bender, Khedria, Schweinsteiger, Podolski (Schürrle 64′), Özil, Müller, Mario Gómez (Klose 74′).
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights από τον αγώνα Δανία – Γερμανία 1-2 για το Euro 2012