Τετάρτη 20 Ιουνίου 2012

Euro 2012: Σουηδία – Γαλλία 2-0 (video)

Αν και δεν είχε ελπίδες πρόκρισης, η Σουηδία πάλεψε και πήρε τη νίκη από τη Γαλλία με 2-0 στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου στο Euro 2012.
Παρά την ήττα της η Γαλλία προκρίθηκε ως δεύτερη στους προημιτελικούς της διοργάνωσης όπου θα τεθεί αντιμέτωπη με την Ισπανία.
Το πρώτο των Σουηδών πέτυχε ο Zlatan Ibrahimovic στο 54ο λεπτό με γυριστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Οι Σουηδοί είχαν και δοκάρι στο 10’ σε σουτ του Toivonen. Το 2-0 έκανε στις καθυστερήσεις ο Larsson σε αντεπίθεση και ενώ όλη η Γαλλία πίεζε για την ισοφάριση.
Τα γκολ: Ibrahimovic 54′, Larsson 90+2′
Σουηδία: Isaksson, Granqvist, J. Olsson, Mellberg, M. Olsson, Svensson (Holmen 78’), Kallstrom, Larsson, Bajrami (Wihelmsson 46’), Ibrahimovic, Toivonen (Wernbloom 78’)
Γαλλία: Lloris, Debuchy, Rami, Mexes, Clichy, M’Vila (Giroud 83’), Diarra, Nasri (Menez 77’), Ribéry, Ben Arfa (Malouda 59’), Benzema.
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights του αγώνα Σουηδία – Γαλλία 2-0 για το Euro 2012