Σάββατο 9 Ιουνίου 2012

Euro 2012: Ρωσία – Τσεχία 4-1 (video)

H Ρωσία επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και ξεκίνησε νικηφόρα την πορεία της στο Euro 2012, επικρατώντας της Τσεχίας με 4-1, στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου στον οποίο συμμετέχει και η ελληνική ομάδα.
Οι Ρώσοι ήταν επιβλητικοί κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, όπου προηγήθηκαν με 2-0 από τα γκολ των Dzagoev στο 15′ και Shirokov στο 24′, ενώ είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών.
Οι Τσέχοι κατάφεραν να μειώσουν στο 52′ με τον Pilař και το μάτς απέκτησε νέο ενδιαφερον. Στα λεπτά που απέμειναν και οι δύο ομάδες προσπάθησαν για το γκολ και η Ρωσία τα κατάφερε στο 79′ με δυνατό σουτ του Dzagoev.
Η βαθμολογία του ομίλου: Ρωσία 3, Ελλάδα 1, Πολωνία 1, Τσεχία 0.
Η επόμενη αγωνιστική (12 Ιουνίου): Ελλάδα – Τσεχία (19.00), Ρωσία – Πολωνία (21.45).
Τα γκολ: Dzagoev 15′, 79′ Shirokov 24′, Pavlyuchenko 82′ – Pilař 52′
Οι συνθέσεις:
Ρωσία: Malafeev, Ignashevich, Berezutski, Anyukov, Zhirkov, Shirokov, Zyryanov, Denisov, Arshavin, Dzagoev (Kokorin 84′), Kerzhakov (Pavlyuchenko 73′).
Τσεχία: Čech, Hubník, Sivok, Kadlec, Gebre Selassie, Plašil, Rosický, Pilař, Jiráček (Petrzela 76′), Baroš, Rezek (Hubeschman 46′)
Δείτε το video με τα γκολ και τα highlights του αγώνα Ρωσία – Τσεχία 4-1 για το Euro 2012...