Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2012

Τι είπε ο Κατσουράνης στον διαιτητή Σιδηρόπουλο που προκάλεσε την απποβολή του

Το Τριφύλλι παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στον ΠΑΣ Γιάννινα, πληρώνοντας σύμφωνα με τους ανθρώπους τουτην αποβολή του Κατσουράνη στο 52ο λεπτό. Μια αποβολή που προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών για τον διαιτητή Σιδηρόπουλο που έδειξε δύο κάρτες στον αρχηγό του Τριφυλλιού μέσα σε 10 δευτερόλεπτα!
Την πρώτη για διαμαρτυρία, τη δεύτερη αμέσως μετά χωρίς κανείς να καταλάβει γιατί. Προφανώς κάτι θα του είπε.
Σύμφωνα με πολύ έγκυρη πηγή του είπε...
 "Άντε ρε αρχ..., μου...πανο" Συγκεκριμένα ο Πειθαρχικός Κώδικας της ΕΠΟ στο άρθρο 10 (ποινές παικτών) παράγραφο δ αναφέρει πως: "Ποινή αποκλεισμού τεσσάρων (4) αγωνιστικών ημερών και χρηματική ποινή διακοσίων ευρώ (200), αν ο ποδοσφαιριστής αποβάλλεται από τον αγώνα για έναν από τους εξής λόγους:
Ι. Υβριστική συμπεριφορά -έργω ή λόγω- προς τους διαιτητή, βοηθούς διαιτητές, παρατηρητή, βοηθό παρατηρητή και γιατρό του αγώνα, στη διάρκεια του αγώνα ή στο ημίχρονο
ΙΙ. Βλασφημία των ΘΕΙΩΝ".
Επίσης, οι ποινές για τους αρχηγούς των ομάδων, επαυξάνονται κατά το ήμισυ. Το κλάσμα προσμετράται ως ακέραια μονάδα, σε βάρος του τιμωρημένου ποδοσφαιριστή.
Δηλαδή αν ο Κώστας Κατσουράνης τιμωρηθεί με 4 αγωνιστικές, λόγω ότι είναι αρχηγός θα γίνουν έξι.
Δείτε ολόκληρο τον Πειθαρχικό Κώδικα της Ελληνική Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας ΕΔΩ.
Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ έπαιξε με το χρόνο για να διαφυλάξει το ισόπαλο αποτέλεσμα.
Κάτι που δεν θα κατάφερνε εάν ο Πετρόπουλος έκανε τη δουλειά του σε μία από τις τρεις σημαντικές έως κλασικές χαμένες ευκαιρίες.