Αλ. Κιβωτού - ΑΕ Ποντίων 2-4 (0-2) 7η Αγωνιστική

Επέστρεψε στις νίκες η Α.Ε.Π.!!!
Ξέσπασε η Α.Ε.Π. και πήρε σημαντικό διπλό μέσα στη δύσκολη έδρα της Κιβωτού.
Η ομάδα του Χρ. Λάλλου πήρε από νωρίς προβάδισμα στο σκορ και...
επικράτησε των γηπεδούχων που παρουσιάστηκαν με αρκετές ελλείψεις, γεγονός που θα μπορούσε να καθαρίσει το ματς από το πρώτο μέρος  με μεγάλη διαφορά τερμάτων.
Στην επανάληψη το ματς ήταν συναρπαστικό. Είχε δύναμη και πάθος και οι γηπεδούχοι πλέον αποφασισμένοι,  ισορρόπησαν και πίεσαν για την ανατροπή, αλλά δεν είχαν την τύχη με το μέρος τους, ενώ το φινάλε ήταν δραματικό, καθώς στα τελευταία πέντε λεπτά σημειώθηκαν 3 τέρματα για να διαμορφωθεί το σκορ στο τελικό 2-4.
Οι καλύτερες φάσεις

α' ημίχρονο
2' σουτ του Κοτζατίσογλου απέκρουσε ο Σιδερίδης.
11' κοντινό σουτ του Σταμπουλίδη από καλή θέση απέκρουσε ο Παπατσάνης.
15' κεφαλιά του Καραμιχαηλίδη πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο του Παπατσάνη.
18' μετά από απόκρουση του Σιδερίδη, ο Παπαδόπουλος με πλασέ έκανε το 0-1.
35' σουτ του Καραγιάννη απέκρουσε ο Σιδερίδης.
38' ακόμη μία κεφαλιά από τον Καραμιχαηλίδη μέσα από τη μικρή περιοχή πέρασε λίγο άουτ.
40' μετά από απόκρουση του τερματοφύλακα Παπατσάνη τροφοδοτήθηκε ο Ντεμάι και με πλασέ έκανε το 0-2 για την ομάδα του.
43' δυνατό σουτ του Αράπογλου Ι., σταμάτησε στο οριζόντιο του Σιδερίδη.
45' σουτ του Τζήκα από πλάγια θέση πέρασε λίγο άουτ.

β' ημίχρονο
57' σύγχηση στην περιοχή των φιλοξενούμενων, σε πλεονεκτική θέση ο Παπαδόπουλος με πλασέ μείωσε σε 1-2.
72' μετά από κάθετη πάσα του Παπαμιχαήλ, ο Ν. Κουλέτσος βγήκε σε θέση τετ- α τετ, αλλά ο Παπατσάνης σταμάτησε την προσπάθεια του στο πλασέ και απέκρουσε σωτήρια για να διατηρήσει το το σκορ στο 1-2.
87' ο Παπαδόπουλος μετά από φάση διαρκείας, από ευνοϊκή θέση νίκησε τον Αποστολίδη με πλασέ για το 1-3.
90' ο Κοτζατίσογλου μετά από καλή κίνηση μέσα στην περιοχή της Κιβωτού πλάσαρε τον Αποστολίδη για να σημειώσει το τέταρτο γκολ της ομάδας του 1-4.
92' ο αρχηγός της Κιβωτού Σάκης Κουλέτσος βρέθηκε στην περιοχή και με εύστοχη κεφαλιά μείωσε σε 2-4, όπου ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.