Παρασκευή 9 Νοεμβρίου 2012

Αρμάνι -Ολυμπιακός 71-84 (video)

Με τους Σπανούλη και Παπανικολάου να βλέπουν βαρέλι το καλάθι από τα 6μ.75 και τον Μαυροειδή να δίνει πολλές βοήθειες μέσα στη ρακέτα σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός άλωσε το Μιλάνο επικρατώντας της Αρμάνι με 84-71.
Οι πρωταθλητές είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη μεγαλύτερη του διάρκεια και...
επιστρέφουν στη βάση τους με μία πολύτιμη νίκη.
 Ο γρήγορος ρυθμός με τον οποίο ξεκίνησε το παιχνίδι ευνόησε τον Ολυμπιακό που μπήκε με διάθεση να τρέξει.
Οι "ερυθρόλευκοι" προηγήθηκαν στα πρώτα τέσσερα λεπτά με 13-6, ύστερα από εντυπωσιακή άλεϊ ουπ πάσα του Σπανούλη και κάρφωμα του Παπανικολάου. Η Αρμάνι "χτύπησε" στη συνέχεια κοντά στο καλάθι και με αιχμή τον Μπουρούση κατάφερε να περάσει μπροστά με 14-13 στο επόμενο δίλεπτο. Οι Πειραιώτες ωστόσο συνέχισαν να έχουν ψυχραιμία στην επίθεση, ενώ έδειξαν και καλό πρόσωπο στην άμυνα και προηγήθηκαν στο τέλος της πρώτης περιόδου με 24-17.
 Με έξι συνεχόμενους πόντους που προήλθαν από τρίποντο του Κουκ και καλάθι και φάουλ του Μπουρούση, η Αρμάνι πλησίασε στον πόντο στα πρώτα λεπτά του επόμενου δεκαλέπτου. Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και στο 13' ο Γιώργος Μπαρτζώκας έριξε στον αγώνα τον Τζος Πάουελ, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα του Ολυμπιακού.Ο Αμερικανός εμφανίστηκε νευρικός (λογικό σε σχέση με το διάστημα που βρίσκεται στην ομάδα) καθώς έκανε βήματα στην πρώτη και επιθετικό φάουλ στη δεύτερη επίθεση... Η Αρμάνι στο μεταξύ κατάφερε να πάρει προβάδισμα βραχεία κεφαλής (28-27), ωστόσο πολύ γρήγορα ο Ολυμπιακός κατάφερε να το μετατρέψει σε 32-38 υπέρ του και να ανεβάσει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα για πρώτη φορά στον αγώνα (40-30), ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα. Το ημίχρονο δεν θα έληγε ιδανικά για την ελληνική ομάδα, αφού η Αρμάνι με καλή κυκλοφορία στις τελευταίες επιθέσεις βρήκε ελεύθερα σουτ και τα τρίποντα των Κουκ και Χέρστον έστειλαν τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 41-36...
 Η τριάδα των Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μαυροειδή ήταν εκείνη που οδήγησε τον Ολυμπιακό στη μεγαλύτερη υπέρ του διαφορά μέχρι εκείνο το σημείο (50-38) στα πρώτα τρία λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου, ενώ σε αυτά τα επίπεδα τη διατήρησε ο Χάινς στο επόμενο δίλεπτο (55-43). Οι προσπάθειες της Αρμάνι να μειώσει σταμάτησαν πάνω στην καλή άμυνα των "ερυθρολεύκων", οι οποίοι διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (59-50).Οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στην τελευταία περίοδο και μείωσαν με καλάθι και φάουλ του Χέρστον (59-53). Ο Ολυμπιακός όμως έχοντας σε εξαιρετική μέρα την περιφέρεια του ανέβασε εκ νέου τη διαφορά και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, με τα τρίποντα των Παπανικολάου και Σπανούλη να γράφουν το 70-55, έξι λεπτά πριν το τέλος.Ο αρχηγός και ο "Παπ" συνέχιζαν να βομβαρδίζουν από τα 6μ.75 και τρία λεπτά πριν το φινάλε ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο +15 (77-62), κλειδώνοντας ουσιαστικά μία πολύ σημαντική νίκη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι σημαντικό και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 84-71. Διαιτητές: Γκαρσία Ορτίθ - Γιόβσιτς - Πέρεθ Πέρεθ
Τα δεκάλεπτα: 17-24, 36-41, 50-59, 71-84.
ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Σκαριόλο): Τζιακέτι, Χέρστον 15 (2), Φώτσης (1ριμπ., 1ασ.), Κουκ 11 (2), Κιότι 1, Μπουρούσης 16 (9ριμπ.), Μέλι 2, Λάνγκφορντ 17 (1), Τζεντίλε 3, Χέντριξ 4, Μπαζίλε 2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 6, Αντιτς 7 (1), Σπανούλης 23 (5/8 τριπ., 9ασ.), Περπέρογλου, Σλούκας, Μαυροειδής 13 (7ριμπ., 2 τάπες), Πάουελ, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 7 (1), Παπανικολάου 17 (5/6τριπ), Μάντζαρης 3 (1).