Παρασκευή 28 Δεκεμβρίου 2012

Kάχα - ΟΣΦΠ 82-74

Αυλαία στο Τοπ 16 με ήττα για τον Ολυμπιακόο οποίος έχασε από την Κάχα Λαμποράλ με 82-74. Μπορεί οι "ερυθρόλευκοι" στην πρώτη φάση της Ευρωλίγκα να είχαν κερδίσει δύο φορές την Κάχα, αλλά απόψε δεν κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα, έχοντας εγκλωβιστεί... στην άμυνα της ομάδας του Τάμπακ.
Οι γηπεδούχοι έβαλαν… μπροστά την άμυνά τους από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, η οποία τους έδωσε το προβάδισμα στο σκορ με 13-4. Κάπου εκεί όμως, οι Λο και Χάινς "ανταπέδωσαν" την καλή άμυνα και η ελληνική ομάδα μείωσε σε 17-16, ενώ λίγο αργότερα πάτησε το γκάζι και πήρε διαφορά επτά πόντων (24-17).Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, ο Ολυμπιακός ανέβασε τη διαφορά στο +11 (30-19), όμως η Κάχα δεν… πέταξε λευκή πετσέτα. Ο Ερτέλ ανέλαβε και οδήγησε την ομάδα του στην αντεπίθεση, κλείνοντας το ημίχρονο υπολειπόμενη μόλις με τέσσερις πόντους (40-44).Στο δεύτερο ημίχρονο, η κατάσταση ξέφυγε από τα χέρια του Ολυμπιακού.
Ο Λάμπε ανέλαβε δράση και με 11 προσωπικούς πόντους έφερε και πάλι τους Ισπανούς μπροστά στο σκορ (51-50). Από εκεί και πέρα το παιχνίδι ανήκε στους γηπεδούχους, αφού ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να βρει λύσεις σε άμυνα και επίθεση, επιλέγοντας για μεγάλο χρονικό διάστημα τα τρίποντα, που όμως δεν δικαίωσαν τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα.
Όταν ο κόουτς του Ολυμπιακού επέλεξε (εξ ανάγκης, αφού ο Χάινς βγήκε εκτός αγώνα με πέντε φάουλ και ο Πάουελ δεν ήταν σε καλή βραδιά) να παίξει με δίδυμο ψηλών τους Άντιτς - Πρίντεζη και πέρασε την μπάλα στο καλάθι, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν, αλλά ήταν... αργά.Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-44, 67-55, 82-74.

ΚΑΧΑ ΛΑΜΠΟΡΑΛ (Τάμπακ): Κουκ, Νοτσιόνι 11 (1), Μπιέλιτσα Μ., Σαν Εμετέριο 6 (2), Πλέις 5, Ερτέλ 13 (1), Όλεσον 15 (1), Λάμπε 25, Μπιέλιτσα Ν. 5 (1), Κοσέρ 2.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 5, Αντιτς 13 (3), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 7 (1), Μαυροειδής, Πάουελ, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 10 (2), Μάντζαρης.