Σάββατο 5 Ιανουαρίου 2013

Euroleague: Ολυμπιακός - Μπεσίκτας 77-64 (video)

Ο Ολυμπιακός σημείωσε την πρώτη του νίκη στο Τοπ 16 της Ευρωλίγκα μετά την επικράτησή του με...
77-64 επί της Μπεσίκτας, παίρνοντας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τα ηνία στο σκορ.
Οι "ερυθρόλευκοι" με τον Πρίντεζη να μπαίνει... φουριόζος προηγήθηκαν γρήγορα στο σκορ, όμως κάποια λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να "απαντήσουν" και να μειώσουν στο καλάθι λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο όμως, ο Ολυμπιακός μετρίασε τον... ενθουσιασμό του, πήγε σε πιο σωστές επιλογές, έπαιξε πολύ καλή άμυνα απέναντι στα ατού της Μπεσίκτας και ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους στο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμα πιο αποφασισμένοι στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου και με δύο γρήγορα τρίποντα έδωσαν "αέρα" 16 πόντων, την οποία δεν κατάφεραν να την κρατήσουν για πολύ. Όχι, ότι η τουρκική ομάδα "απείλησε" τονΟλυμπιακό, απλά οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα διατήρησαν τη διψήφια διαφορά σε ικανοποιητική επίπεδα, ώστε να κατακτήσουν τη νίκη και να κάνουν... θετικό ποδαρικό στο 2013.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 37-27, 57-46, 77-64
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάινς 8, Λο 8, Άντιτς 7 (1), Σπανούλης 18 (2), Περπέρογλου 2, Σλούκας 9 (2), Πάουελ 7, Πρίντεζης 14 (2), Παπανικολάου 4, Μάντζαρης.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Κουντέρ): Γιούιν 15 (1), Γκιουλέρ 5, Ακίν 2, Φάλκερ 4, Τσετίν 5 (1), Μάρκοτα 14 (2), Κρίστοφερ 4, Ναλγκά 2, Οζέρ, Τζέρελς 13.