Παρασκευή 25 Ιανουαρίου 2013

Ευρωλίγκα: Μακάμπι - Ολυμπιακός 77-78

Η καρδιά του Πρωταθλητή Ευρώπης μίλησε στο Ισραήλ
Ο Ολυμπιακός κατάφερε να αποδράσει από το Τελ Αβίβ, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο "Top-16" της Ευρωλίγκας κόντρα στη...

Μακάμπι με 78-77.
Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ο οποίος δεν είχε στη διάθεση του τους Έισι Λο, Τζος Πάουελ κατάφεραν να πάρουν ένα σπουδαίο "διπλό", με καθοριστικούς τον Γιώργο Πρίντεζη και τον Γκιόργκι Σερμαντίνι.
Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε 24 πόντους με 6/6 βολές, 3/6 δίποντα και 4/9 τρίποντα. Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι τελείωσε το ματς με 9 πόντους και 9 ριμπάουντ, πετυχαίνοντας καθοριστικά καλάθια, ενώ πήρε σημαντικά ριμπάουντ στην προσπάθεια των Πειραιωτών να φτάσει στη νίκη.
Ο Γιώργος Πρίντεζης σε 25 λεπτά χρόνου συμμετοχής είχε 16 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από την Μακάμπι Τελ Αβίβ ο Ντέβιν Σμιθ που έχει φορέσει τη φανέλα του Πανελληνίου κατά το παρελθόν είχε 17 πόντους και ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Ντειβιντ Λόγκαν έβαλε 15.

Ο αγώνας:
Ο Βαγγέλης Μάντζαρης έκανε το 0-3 για τον Ολυμπιακό με εύστοχο σουτ τριών πόντων, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το 0-5. Ο Πλάνινιτς μείωσε σε 2-5 για τους Ισραηλινούς και ο Μάντζαρης ξανά με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 2-8 στο δεύτερο λεπτό του αγώνα. Ο Χίκμαν έκανε το 4-8 και ο αρχηγός του Ολυμπιακού, Βασίλης Σπανούλης πέτυχε το 4-11.
Τρίποντο από τον Σμιθ και 7-11 στο τρίτο λεπτό, αλλά ο Σπανούλης και πάλι με τρίποντο σημείωσε το 7-14. Ο Πρίντεζης με όμορφη προσπάθεια έκανε το 7-16, αναγκάζοντας τον Ντείβιντ Μπλατ να καλέσει τάιμ άουτ, έξι λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Τζέιμς με δύο εύστοχες βολές μείωσε σε 9-16 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, ενώ ο Στράτος Περπέρογλου με τρίποντο σημείωσε το 9-19 και ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους.
Ο Σμιθ πέτυχε το 11-19, με τον Ντέιβιντ Λόγκαν να ρίχνει την διαφορά στους έξι (13-19). Ο Σπανούλης, όμως με ακόμα ένα εύστοχο σουτ τριών πόντων έκανε το 13-22. Ο Βασίλης Σπανούλης με δύο βολές έκανε το 13-24 και ο Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους 13 πόντους (13-26). Ο Λόγκαν με τρίποντο κάνει το 16-26, αλλά ο Κάιλ Χάινς ανέβασε την διαφορά στους 12 πόντους (16-28). Ο Κώστας Σλούκας που πέρασε στο παρκέ έκανε το 16-30, με τον Λόγκαν να σημειώνει 19-30, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.
Ο Ελιάχου έκανε το 21-30 για να ανεβάσει την διαφορά ο Σπανούλης που βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση στους 11 και πάλι (21-32). Ο Ελιάχου στο 12ο λεπτό του αγώνα έριξε την διαφορά στους εννέα πόντους (25-34) και ο Κάιλ Χάινς με 1/2 βολές έκανε το 25-35. Ο Ντέβιν Σμιθ μείωσε σε 27-35 για τους γηπεδούχους, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλεί τάιμ άουτ στο 14ο λεπτό.

Ο Λόγκαν θα μειώσει σε 29-35 για την Μακάμπι, όμως ο Βασίλης Σπανούλης θα απαντήσει, κάνοντας το 29-37. Ο Χάινς στο 16ο λεπτό ανέβασε την διαφορά στους 10 πόντους (29-39). Οι γηπεδούχοι έκαναν το 31-39 και ο Γιώργος Πρίντεζης με δύο εύστοχες βολές σημείωσαν το 31-41. Ο φόργουορντ των "ερυθρολεύκων" πέτυχε το 31-43, με τον Κώστα Παπανικολάου να σημειώνει το 31-44. Το ημίχρονο τελικά ολοκληρώθηκε με 33-44, έπειτα από καλάθι του Ντάρκο Πλάνινιτς στην εκπνοή.

Ανέβασε ρυθμούς η Μακάμπι...
Η Μακάμπι με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση και με τρίποντο του Σμιθ πλησίασε στο 36-44. Ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 36-46, ενώ ο Λάνρεσμπεργκ με κάρφωμα έριξε την διαφορά στους οκτώ πόντους (38-46), στο 22ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζέιμς έκανε το 40-46 για τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, αναγκάζοντας τον Γιώργο Μπαρτζώκα να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι ανέβασε την διαφορά στους οκτώ πόντους (48-40) και ο Σον Τζέιμς με δύο εύστοχες βολές έριξε την διαφορά και πάλι στους έξι πόντους (42-48). Ο Σμιθ με κάρφωμα έφερε τη Μακάμπι στους τέσσερις πόντους (44-48), αλλά ο Σερμαντίνι με όμορφη προσπάθεια έκανε το 44-50. Ο Τζέιμς με κάρφωμα και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 47-50, όμως ο Γιώργος Πρίντεζης ανέβασε την διαφορά στους πέντε πόντους (47-52), έπειτα από ασίστ του Σερμαντίνι.

Ο Λάντεσμπεργκ έριξε την διαφορά στους τρεις (49-52) για να κάνει ο Σερμαντίνι με καλάθι και συμπληρωματική βολή το 49-55, δίνοντας μεγάλη ανάσα στον Ολυμπιακό (49-55) στο 26ο λεπτό του αγώνα. Ο Σμιθ με δύο εύστοχες βολές έφερε τη Μακάμπι στο -4 (51-55), με τον Λάντεσμπεργκ ύστερα από τρίποντο να ρίχνει την διαφορά στον πόντο (54-55). Ο Οχαγιόν έπειτα από άστοχο σουτ τριών πόντων του Γκετσεβίτσιους έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην αναμέτρηση στην Μακάμπι (56-55, στο 27').

Ο Ελιγιάχου σημείωσε το 58-55 για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με 1/2 βολές του Χίκμαν πέτυχαν το 59-55 στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Γιώργος Πρίντεζης μείωσε στους δύο πόντους για τον Ολυμπιακό, με τον Χίκμαν να κάνει το 60-57 για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με 62-57 για τους γηπεδούχους.

Ο Βασίλης Σπανούλης με εύστοχο σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους δύο πόντους (62-60) στο 31ο λεπτό του αγώνα. Ο Κώστας Σλούκας με τρίποντο σημείωσε το 62-63 και ο Σερμαντίνι πήρε γρήγορα προβάδισμα τριών πόντων (62-65) σε 1:25'' στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Πέρο Άντιτς με ακόμα ένα τρίποντο πέτυχε το 62-68, με τον Οχαγιόν να μειώνει σε 64-68. Ο Σμιθ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή πέτυχε το 67-68, ενώ ο Οχαγιόν έκανε το 69-68 για τη Μακάμπι.

Ο Ντέιβιντ Λόγκαν με τρίποντο σημείωσε το 72-68 για τους Ισραηλινούς στο 36ο λεπτό του ματς και ο Τζέιμς με κάρφωμα πέτυχε το 74-68 (3:35'' για το τέλος). Ο Σπανούλης με δύο βολές έκανε το 74-70. Ο Χάινς πήρε το πέμπτο φάουλ στο 37' του Τζέιμς, ο οποίος κάθισε στον πάγκο και με 2/2 βολές έφερε τον Ολυμπιακό στο -2 (74-72). Ο Πλάνινιτς σημείωσε το 76-72 και ο Σπανούλης με 2/2 βολές έκανε το 76-74 στο 38'. Ο Πλάνινιτς με 1/2 βολές πέτυχε το 77-74 και ο Χάινς έφερε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής (77-76).

Ο Οχαγιόν αστόχησε σε δύο βολές, ενώ δεν κατάφερε να σημειώσει και καλάθι μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Σμιθ, με τον Σπανούλη να πετυχαίνει το 77-78 στα 52,1'' πριν την εκπνοή. Ο Οχαγιόν και πάλι θα αστοχήσει σε δύο διαδοχικά σουτ για τη Μακάμπι, η οποία όμως ανανέωσε την επίθεση της σε 16,1 για το τέλος. Ο Σμιθ θα αστοχήσει, με τον Κώστα Παπανικολάου να πηγαίνει στη γραμμή των βολών.

Ο Έλληνας φόργουορντ αστόχησε στις δύο βολές, με τους γηπεδούχους να μην προλαβαίνουν να εκδηλώσουν επίθεση και τον Ολυμπιακό να φτάνει στο θετικό αποτέλεσμα με 78-77, σημειώνοντας την δεύτερη νίκη του στο "Top-16" της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 19-30, 33-44, 62-57, 77-78.
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Σμιθ 17(2), Λόγκαν 15(3), Τζέιμς 11, Χίκμαν 4, Ελιάχου 8, Ροθ, Πνίνι, Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 6, Πλάνινιτς 7, Τόμας, Λάντεσμπεργκ 7(1).
Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 9, Άντιτς 3(1), Σπανούλης 24(4), Περπέρογλου 3(1), Σερμαντίνι 9, Σλούκας 5(1), Μαυροειδής, Γκετσεβίτσιους, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου 3, Μάντζαρης 6(1).