Κυριακή 10 Φεβρουαρίου 2013

ΑΕΡΑΤΑ - ΝΑΟΥΣΑ 3-3 (2-1) (15η Αγωνιστική)

ΜΑΓΕΙΑ: ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΑ ΑΕΡΑΤΑ!!!!
Εκπληκτικά τα Αεράτα ανάγκασαν την πολύπειρη και μία από τις καλύτερες ομάδες της κατηγορίαςNάουσα σε ισοπαλία 3-3, σ' ένα ματς διαφήμιση του ποδοσφαίρου.
Παρόλο που από την αρμάδα του Νίκου Μπαλοδήμου απουσίαζαν...

6 βασικοί παίχτες, με δύο μόνο αλλαγές και τους Σ. Μπαλοδήμο και Θ. Δημόπουλο να αγωνίζονται 70 μόνο λεπτά λόγω φροντιστηρίων, τα Γρεβενά Αεράτα θα μπορούσαν να φύγουν νικητές, αν στο 94ο λεπτό οΠαπαδόπουλος έκανε την απόκρουση του αγώνα σε πλασέ του Νασιόπουλου και ο Ντινόπουλοςαπό τα 2μ. κατάφερε να αστοχήσει σε κενή εστία.
Το ματς είχε εκπληκτικό ρυθμό με τις φάσεις να εναλλάσονται ανάμεσα στις δυο εστίες. Τα Αεράταπου ειδικεύονται στα στημένα, κατάφεραν με το καλημέρα στο 4΄να προηγηθούν με 1-0 με κεφαλιά του Κατσαντώνη. Στο 26΄τραυματίστηκε οΧαματάι κι έπαιξε με αίματα όλον τον αγώνα. Στο37΄ισοφάρισε η Νάουσα με τον Πιπινίκα από καταφανέστατη θέση οφσαϊτ. Στο 39΄ο διαιτητής κ.Μυριούνης(Καστοριάς) αρνήθηκε να αποβάλει τον σκόρερ των φιλοξενουμένων που μπροστά στα μάτια του χτύπησε εκτός φάσης το Σ. Μπαλοδήμο και του έδειξε απλώς την κίτρινη κάρτα. Τα Αεράταέκλεισαν με γκολ του Νασιόπουλου στο 40΄το α΄ημίχρονο, ενώ στο 45΄είχαν δοκάρι με το Σ. Μπαλοδήμο.
Στο β΄ημίχρονο η Νάουσα έκανε την ανατροπή αφού πίεσε από το α΄λεπτό. Με τον Πιπινίκα και τοΜουρίκι πέρασε μπροστά στο σκορ για να ισοφαρίσει στο 89΄με φοβερή κεφαλιά ο Δημητριάδης.
΄Ηταν ένας αγώνας που τα είχε όλα και καταευχαριστήθηκαν οι 150 φίλαθλοι που βρέθηκαν στο γήπεδο της Κνίδης από το πάθος και τη θέληση που έδειξαν οι ποδοσφαιριστές των Αεράτων.

Φάσεις και γκολ
Α΄ημίχρονο

4ο λεπτό: Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Σ. Μπαλοδήμου, από αριστερά και ο Κατσαντώνηςμε άπιαστη κεφαλιά σημείωσε το 1-0.
6ο λεπτό: Ο Αργυρίου εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βίδρας.
23ο λεπτό: Σουτ του Ντινόπουλου από πλεονεκτική θέση, πέρασε λίγο άουτ.
37ο λεπτό: Ο Καραλιόπουλος τροφοδότησε τονΠιπινίκα μέσα στην περιοχή που βρισκόταν σε θέση οφσαϊτ και από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.
40ο λεπτό: Σέντρα του Δημόπουλου από αριστερά, κεφαλιά πάσα του Κατσαντώνη και οΝασιόπουλος με προβολή έγραψε το 2-1.
45ο λεπτό: Βολίδα του Σ. Μπαλοδήμου σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.
Β΄ημίχρονο
46ο λεπτό: Κεφαλιά του Γασπαράτου απέκρουσε εκπληκτικά σε κόρνερ ο Βίδρας.
69ο λεπτό: Διείσδυση του Ντινόπουλου στην περιοχή, μόνος του αστόχησε από τα 3 μ.

72ο λεπτό: Φαουλ του Αργυρίου από δεξιά και παρολίγο αυτογκολ του Νασιόπουλου με κεφαλιά προς τα πίσω.
73ο λεπτό: Κάθετη πάσα του Περηφανόπουλου, μπήκε ο Πιπινίκας και ισοφάρισε με περίεργο πλασέ σε 2-2.
79ο λεπτό: Σουτ του Μουρίκι από το ύψος της περιοχής, βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι τουΒίδρα.
84ο λεπτό: ΄Εξοχη σέντρα του Μουρίκι από αριστερά και ο Μπουλγουρίδης με φοβερή κεφαλιά έκανε την ανατροπή, 2-3.
89ο λεπτό: Φάουλ εκτέλεσε ο Ιωαννίδης από δεξιά και ο Δημητριάδης με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 3-3.
91ο λεπτό: Μεγάλη ευκαιρία έχασε ο Γασπαράτος που μόνος στη μικρή περιοχή αστόχησε χαρακτηριστικά.
94ο λεπτό: Φοβερή διπλή ευκαιρία για τα Αεράτα να πάρουν το τρίποντο, όταν ο Νασιόπουλος από κοντά έπιασε το σουτ, φοβερή απόκρουση με τα πόδια του Παπαδόπουλου και ο Ντινόπουλος που πήρα την επαναφορά από τα 2μ. κατάφερε να αστοχήσει.

Διαιτησία: Mυριούνης Νικ. Παπαγιάννης Χρ.Γκλάβινας Χαρ.(Καστοριάς)
Με πολλά λάθη η διαιτησία του κ. Μυριούνη.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Γρεβενά Αεράτα (Νίκος Μπαλοδήμος): Βίδρας, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Κατσαντώνης, Δημητριάδης, Π. Λάλλος, Νασιόπουλος, Δημόπουλος (72΄Ζιώγας), Χαματάι, Σ. Μπαλοδήμος (72΄Χαστάς), Ντινόπουλος

ΝΑΟΥΣΑ: Παπαδόπουλος, Μπουλγουρίδης, Θεοδωρόπουλος, Πέικος, Περηφανόπουλος, Καραμεταξάς (71΄Μουρίκι), Αργυρίου, Καραλιόπουλος (55΄Μανδράλης), Πιπινίκας. Γασπαράτος, Πασχάλης (79΄Παπάδης)