Σάββατο 2 Μαρτίου 2013

Παναθηναϊκός - Εφές 75-62 (videos)

Παναθηναϊκός - Εφές (22:00 ET1)

Ένα εξαιρετικό πεντάλεπτο στο οποίο έτρεξε ένα 16-0, ήταν αρκετό για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος νίκησε την Εφές με 75-62, χάνοντας στο τέλος την ευκαιρία να καλύψει το -14 του α' αγώνα.

Highlights: Panathinaikos Athens-Anadolu Efes... από Euroleague_Basketball
Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός από το 33' έως το 38' του αγώνα με την Εφές, φτάνοντας στην τελική επικράτηση με σκορ 75-62 για την 9η αγωνιστική του TOP-16.
Mε αυτή τους τη νίκη, την 6η συνολικά στη β' φάση οι "πράσινοι" ουσιαστικά κατέκτησαν την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης, έστω κι αν στο τέλος απώλεσαν την ευκαιρία να καλύψουν το -14 (78-64) με το οποίο ηττήθηκαν στον α' γύρο.
Στο τέλος, ο Ματσιούλις έχασε δύο φορές σουτ από τα 6.75μ. που θα κάλυπταν τη διαφορά του α' αγώνα, όμως κι έτσι ο Παναθηναϊκός πήρε μία σπουδαία σε σημασία νίκη.
Πλέον, ο Παναθηναϊκός με νίκη στη Μάλαγα, θα προσπαθήσει να αναρριχηθεί ακόμα πιο ψηλά στον Ε' όμιλο, καθώς αυτή τη στιγμή βρίσκεται 4ος.
Στο β' ημίχρονο, οι "πράσινοι" είχαν 7/16 τρίποντα και "σκότωσαν" τους αντιπάλους τους από τα 6.75μ., σε ένα ματς που ξεχώρισαν πολλοί... Ο Ούκιτς έπαιξε με μυαλό, ο Λάσμε ήταν εξαιρετικός στην άμυνα και κράτησε το μηδέν στην άμυνα του Παναθηναϊκού για 5.30'' λεπτά στο κρίσιμο σημείο του σερί, ενώ οι Διαμαντίδης, Μπανκς και Μπράμος ήταν καθοριστικοί με τα εύστοχα σουτ τους.

Assist of the Night: Jordan Farmar, Anadolu Efes από Euroleague_Basketball

Ο αγώνας
Με τους Διαμαντίδη, Ούκιτς, Ματσιούλις, Γκιστ και Σχορτσανίτη ξεκίνησε το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός ο οποίος ακολούθησε τον γρήγορο ρυθμό της Εφές. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 2-5 μετά από τρίποντο του Σαβάνοβιτς, ενώ ο ίδιος έκανε στο 3.30'' το 7-12, στέλνοντας την ομάδα του στο +5.
Με τους Ματσιούλις και Διαμαντίδη, ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 12-12, όμως ο Σαβάνοβιτς τιμώρησε και πάλι την άμυνα των "πράσινων", φτάνοντας γρήγορα γρήγορα (5') τους 8 πόντους. Με τον Τσαρτσαρή στην πεντάδα, βελτιώθηκε και αμυντικά ο Παναθηναϊκός, αλλά και πήρε δύο συνεχόμενα δίποντα που έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα (17-15, 19-17).
Ωστόσο, ήταν σαφές το πρόβλημα στην άμυνα του Παναθηναϊκού που είχε πολύ αργές επιστροφές κι έδινε τη δυνατότητα στην Εφές να πηγαίνει στο εύκολο καλάθι. Στο α' δεκάλεπτο, οι παίκτες του Πεδουλάκη είχαν κάνει ήδη 4 λάθη, ενώ είχαν 1/4 τρίποντα έναντι 3/7 σουτ των Τούρκων.

Μεγάλο ντέρμπι και ισοπαλία στο ημίχρονο
Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός βρήκε το μακρινό σουτ που χρειαζόταν με τους Μπράμο και Μπανκς οι οποίοι έκαναν το 25-21. Πάντως, η Εφές εξακολούθησε να βρίσκει το εύκολο σουτ, όμως σε εκείνο το σημείο της αναμέτρησης, οι "πράσινοι" έδειχναν να έχουν τις λύσεις στην επίθεση. Με νέο τρίποντο από τον Μπανκς και δίποντα των Σχορτσανίτη, Λάσμε, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 32-25.
Η διαφορά έφτασε τη μέγιστη τιμή της στα 4.25'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, όταν ο Ούκιτς έγραψε το 34-26 και υποχρέωσε τον Μαχμουτί να καλέσει σε τάιμ άουτ. Έκτοτε, ο Παναθηναϊκός εγκλωβίστηκε στην άμυνα των Τούρκων, οι οποίοι με την ανοχή των διαιτητών έπαιζαν πολύ σκληρά.
Έτσι, η Εφές με σερί 8-0 ισοφάρισε σε 34-34, κρατώντας τους γηπεδούχους για τρία λεπτά άποντους. Ο Γκιουλέρ με λέι απ μάλιστα τους έδωσε και το προβάδισμα (36-38), πριν ο Ματσιούλις ισοφαρίσει σε 38-38, λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου που βρήκε τους "πράσινους" να έχουν 1 λιγότερο ριμπάουντ (18-19), 2 λιγότερες ασίστ (8-10) κι ένα περισσότερο λάθος (6-5).
Βρέθηκε ξανά στο +8
Το ντέρμπι συνεχίστηκε στην επανάληψη... Ο Ούκιτς έγραψε το 42-40, όμως ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο πρόβλημα στις βολές. Έτσι, έχασε την 8η βολή για την ομάδα που είχε 8/16 (!) για εντός έδρας παιχνίδι. Από την άλλη, ο Σαβάνοβιτς συνέχιζε το βιολί του και φτάνοντας τους 21 πόντους ισοφάρισε σε 44-44 στο 33'.
Με τρίποντο του Διαμαντίδη, πέρασε μπροστά ο Παναθηναϊκός ο οποίος έχασε αρκετές ευκαιρίες για να ξεφύγει περισσότερο. Τελικά, με το Λάσμε ξέφυγε δύο φορές με 4 πόντους διαφορά (49-45, 51-47), όμως οι Τούρκοι ήταν πολύ διαβασμένοι αμυντικά και δεν άφηναν διαδρόμους στους "πράσινους".
Στο 27' ο Ούκιτς με προσωπική ενέργεια έγραψε το 53-48, όμως έχασε τη βολή και οι Τούρκοι έχασαν την επίθεση, έστω κι αν δεν χρεώθηκαν νέα βήματα από τους διαιτητές. Στα 2.15'' πριν το τέλος του δεκάλεπτου, ο Διαμαντίδης έγραψε το 56-48 με τρίποντο και χάρισε βαθιά ανάσα στην ομάδα του, ξαναφέρνοντάς την στο +8. Στο 29' ο Ματσιούλις έκανε το φάουλ στον Μπάρατς που μείωσε σε 56-51, ενώ ο Λάσμε έχασε δύο φορές την ευκαιρία να σκοράρει στο τέλος.
Χάρμα ιδέσθαι στο φινάλε
Νευρικά μπήκε στο δ' δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός, δίνοντας την ευκαιρία στην Εφές, να πλησιάσει στο σκορ. Με τον Μπάρατς, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 56-54, ενώ ο Τουντσερί ισοφάρισε σε 56-56 στο 33'. Οι παίκτες του Πεδουλάκη έχοντας χάσει και πάλι τη συγκέντρωσή τους, σε άμυνα κι επίθεση, έμειναν άποντοι συνολικά ένα πεντάλεπτο (28'-33').
Το τάιμ άουτ του Πεδουλάκη, αφύπνισε τους παίκτες του, οι οποίοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και μάλιστα χωρίς να βρίσκεται ο Διαμαντίδης στο παρκέ. Οι Μπράμος και Ούκιτς, έγραψαν το 60-56, ενώ ακολούθησαν τα τρίποντα των Μπανκς και του Ματσιούλις για το 66-56 στο 35'. Ο Λάσμε είχε εξαφανίσει τους αντιπάλους του, μοιράζοντας διαδοχικές τάπες ενώ ο Ούκιτς με μυαλωμένο παιχνίδι, έβγαλε τον Μπράμο μόνο του για το 69-56 στο 36' για το +13.
Πλέον, οι "πράσινοι" έψαχναν να καλύψουν και το -14 του α' αγώνα. Με αποφασιστικό τρίποντο του Ούκιτς στο 38' ο Παναθηναϊκός πέρασε με 16 πόντους διαφορά (72-56), ξεσηκώνοντας ακόμα περισσότερο τον κόσμο. Η Εφές σκόραρε μετά από 5.30'' λεπτά, σταματώντας το 16-0 που έτρεξε ο Παναθηναϊκός, όμως στα 53'' πριν το τέλος, ο Σιπ μείωσε σε 72-60. Ο Μπράμος έγραψε το 75-60, αλλά ο Φάρμαρ μείωσε αμέσως στα 17,7'' πριν τη λήξη. Στο τέλος, οι γηπεδούχοι έψαξαν τη διαφορά, αλλά δεν την κάλυψαν, μετά τα δύο άστοχα τρίποντα του Ματσιούλις.
Τα δεκάλεπτα: 19-21, 38-38, 56-51, 75-62
Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 11(3), Ματσιούλις 8(1), Ούκιτς 13(1), Λάσμε 6, Τσαρτσαρής 4, Διαμαντίδης 13(3), Γκιστ, Μπανκς 9(3), Σχορτσανίτης 11.
Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Φάρμαρ 10(1), Ερντέν 7, Τουντσερί 2, Σιπ 4, Γκόνλουμ 2, Σαβάνοβιτς 21(2), Γκόρντον 5, Κούτσο 2, Γκιουλέρ 4, Μπάρατς 5.