Παρασκευή 19 Απριλίου 2013

Ευρωλίγκα: Παναθηναϊκός - Mπαρτσελόνα 60-70

Η Μπαρτσελόνα απάντησε με δικό της «break» στο κατάμεστο ΟΑΚΑ, ισοφάρισε τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκα με τον Παναθηναϊκό σε 2-2 και πλέον έχει...
ξανά το πλεονέκτημα για την πρόκριση στο Λονδίνο. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν 70-60 από τους Καταλανούς, στον 4ο μεταξύ τους αγώνα, απώλεσαν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν από σήμερα την πρόκριση και πλέον την επόμενη Πέμπτη (25/4) καλούνται για νέο «θαύμα» μέσα στη Βαρκελώνη, προκειμένου να προκριθούν στο 11ο final four της Ιστορίας τους (12 συμπεριλαμβανομένης της Σουπρολίγκα).
Η άμυνα του Παναθηναϊκού δε θύμιζε σε τίποτα αυτή των τριών πρώτων αγώνων της σειράς, ενώ χαρακτηριστική ήταν και η αστοχία του από τα 6.75 (5/23 τρίποντα!). Άποντος ο Δημήτρης Διαμαντίδης στην αποψινή αναμέτρηση, στην οποία πάντως πανηγύρισε νέο ρεκόρ, καθώς έγινε ο πρώτος γκαρντ στην ιστορία της διοργάνωσης που φτάνει τα 100 μπλοκ. Κορυφαίος των «πρασίνων» στον αποψινό αγώνα ο Μπράμος με 15 πόντους και 4/8 τρίποντα, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση Σχορτσανίτης με 13 και Λάσμε με νταμπλ νταμπλ σε πόντους και ριμπάουντ (12π.-12ρ.). Από τους Ισπανούς οι «συνήθεις ύποπτοι», Ναβάρο και Τόμιτς, διακρίθηκαν με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα.

Η αστοχία του πρώτου ημίχρονου σε συνδυασμό με τα χαμένα ριμπάουντ έφεραν τον Παναθηναϊκό σε μειονεκτική θέση από το πρώτο τζάμπολ. Οι κυπελλούχοι Ελλάδας «πνίγηκαν» στην άμυνα man to man της Μπαρτσελόνα και στο 5ο λεπτό βρέθηκαν στο -7 (4-11), ενώ μπήκαν στο δεύτερο δεκάλεπτο στο -10 (10-20), μετά από τρίποντο του Ινγκλς. Ο Γιασικεβίτσιους έδωσε από τα 6.75 στη διαφορά τη μέγιστη τιμή της (+11, 14-25 στο 13), αλλά η προσφορά του Μπράμος σε άμυνα και επίθεση (πέτυχε στο 17' το πρώτο τρίποντο του Παναθηναϊκού), μαζί με τις εκρήξεις του Σχορτσανίτη κάτω από το καλάθι έφεραν τον Παναθηναϊκό, που κράτησε στους 27 πόντους τους Καταλανούς για περίπου 3 λεπτά, στο -4 (23-27) Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 27-31.

Η αντεπίθεση των «πρασίνων» συνεχίστηκε μέχρι το 22', όταν μείωσαν στους -2 (31-33). Ωστόσο, η άμυνα ζώνης της Μπαρτσελόνα έφερε αποτελέσματα και οι Ισπανοί με σερί 12-0, που ολοκληρώθηκε με δύο κολλητά τρίποντα από Ουέρτας και Λόρμπεκ, εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (31-45, στο 26'), για να μπουν στο τελευταίο δεκάλεπτο στο +13 (38-51). Στον... επίλογο, Ματσιούλις και Μπράμος από τα 6.75 προσπάθησαν να δώσουν νέο σύνθημα αντεπίθεσης, μείωσαν σε 50-60 στο 36', αλλά δύο διαδοχικά «τρίποντα-μαχαιριές» του Ναβάρο κράτησαν τη διψήφια διαφορά για τους Ισπανούς (52-66, 1,5 λεπτό πριν τη λήξη) και όλα τελείωσαν...

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 27-31, 38-51, 60-70.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ (Ουκρανία), Γιόβτσιτς (Σερβία), Μπολτάουζερ (Σλοβενία)
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Μπράμος 15 (4), Ματσιούλις 11 (1), Ούκιτς 4, Λάσμε 12 (12ρ.), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης, Γκιστ 4, Ξανθόπουλος, Σχορτσανίτης 13.
ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Τσάβι Πασκουάλ): Σάδα, Ουέρτας 10 (2), Αμπρίνες 2, Ναβάρο 17 (3), Γιασικεβίτσιους 5 (1), Ουάλας, Ινγκλς 5 (1), Λόρμπεκ 8 (2), Τζαγουάι 7, Τόμιτς 16.