Κυριακή 28 Ιουλίου 2013

Προκρίθηκε στα προημιτελικά η Εθνική γυναικών!!!

Η Εθνική πόλο των γυναικών μπορεί στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου πρωταθλήματος να μην έδειξε τις δυνατότητές της, όμως στο... πρώτο σοβαρό ματς έπαιξε σαν Παγκόσμια πρωταθλήτρια. Νίκησε με 13-12 στα πέναλτι την Ιταλία και προκρίθηκε στην οχτάδα.

Τα κορίτσια του Γιώργου Μορφέση με την Μανωλιουδάκη πρωταγωνίστρια στην κανονική διάρκεια του αγώνα και την τερματοφύλακα Κούβου στα πέναλτι πήραν μεγάλη πρόκριση και έμειναν ζωντανές στο κυνήγι του μεταλλίου.

Η Εθνική θα μπορούσε να πάρει από την κανονική διάρκεια την πρόκριση αλλά το κακό τέταρτο δεκάλεπτο επέτρεψε στις Ιταλίδες να στείλουν το ματς στην παράταση. Οι δύο ομάδες και εκεί δεν έλυσαν τις διαφορές τους αφού πέτυχαν από ένα γκολ και έτσι τα πάντα κρίθηκαν στα πέναλτι.

Η Κούβου απέκρουσε το προτελευταίο πέναλτι της Ιταλίας και στο τελευταίο η Μπιανκόνι έκανε ένα... παιδικό λάθος χαρίζοντας τη νίκη στην Ελλάδα.

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 4-5, 5-7, 9-9, 10-10 (παράταση), 12-13 (πεν.)

Ελλάδα (Μορφέσης): Τσουκαλά 2, Ασημάκη 2, Ρουμπέση 2, Μανωλιουδάκη 4

Ιταλία (Κόντι): Γκαριμπότι 1, Ραντίτσι 2, Ντι Μάριο 2, Μπιανκόνι 3, Κότι 1, Εμόλο 1