Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου 2013

Eurobasket: Κροατία - Ελλάδα 92-88 [βίντεο]

Η Ελλάδα πάλεψε, αλλά ηττήθηκε στην 2η παράταση από την Κροατία με σκορ 92-88 και αποκλείστηκε από την 8άδα του Ευρωμπάσκετ.
Έτσι, οι διεθνείς αποχαιρέτησαν το Ευρωμπάσκετ και επιστρέφουν στην Ελλάδα, καθώς δεν υπάρχουν αγώνες κατάταξης σ' αυτή τη φάση. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η Εθνική έμεινε...

εκτός 8άδας για πρώτη φορά μετά το 2001 και αποκλείστηκε από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ισπανίας.

Στα 21'' πριν το τέλος, ο Άντε Τόμιτς κέρδισε το φάουλ και με 1/2 βολές έγραψε το 70-67, υποχρεώνοντας τον Αντρέα Τρινκέρι να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Στην επαναφορά η μπάλα κυκλοφόρησε, έφτασε στο Νίκο Ζήση και ισοφάρισε σε 70-70! Το τελευταίο σουτ το πήρε ο Ούκιτς που αστόχησε έξω από τα 6.75μ.

Στην παράταση, στα 36'' πριν το τέλος ο Ζήσης έγραψε το 74-77, μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Μπράμου. Ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε στα 25'' πριν τη λήξη με τον Μπράμο κολλημένο πάνω του.

Η Ελλάδα έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Παπανικολάου και Μαυροκεφαλίδη, ενώ στο 42' έχασε τον Βασίλη Σπανούλη με 5ο φάουλ!

Ο πρωταγωνιστής

Ο Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς οδήγησε εκ του ασφαλούς την Κροατία στη νίκη. Ήταν εκείνος που έβαλε 22 πόντους σε 36 λεπτά αγώνα, μάζεψε 4 ριμπάουντ και ισοφάρισε στα 25'' πριν το τέλος της α' παράτασης σε 77-77.

Ο αριθμός του αγώνα
Η Κροατία κέρδισε με μεγάλη διαφορά τη μάχη των ριμπάουντ, καθώς τελείωσε με 54 "σκουπίδια" έναντι 42 της Ελλάδας.

Που κρίθηκε το παιχνίδι

Ο αγώνας
Οι Ζήσης, Σπανούλης, Μπράμος, Πρίντεζης, Μπουρούσης ξεκίνησαν το παιχνίδι για την Ελλάδα. Παρά τις καλές άμυνες στο ξεκίνημα, οι διεθνείς ακολουθούσαν συνεχώς στο σκορ με τον Ούκιτς να βρίσκει τους διαδρόμους και να σκοράρει για την Κροατία. Ο Πρίντεζης φάνηκε εκτός ρυθμού και έδωσε στον Καϊμακόγλου τη θέση του, ενώ ο Ζήσης είχε αντικατασταθεί νωρίτερα από τον Σλούκα. Το 7-11 έγινε 17-16 υπέρ της Ελλάδας με τους διεθνείς να δείχνουν μεγαλύτερη ενέργεια στο παρκέ και να τρέχουν ένα επιμέρους 10-5.

Με τον Ντρέιπερ να σκοράρει 9 συνεχόμενους πόντους η Κροατία πήρε το προβάδισμα με 25-21. Νωρίτερα, ο Καββαδάς έδωσε μερικές ανάσες στις δύο ρακέτες, όμως στη συνέχεια ζήτησε αλλαγή. Παρά την απώλεια πολλών ριμπάουντ (17-9) οι διεθνείς έτρεξαν ένα επιμέρους 11-2 που είχε σαν αποτέλεσμα να προηγηθούν με 32-27. Η επιστροφή του Μπογκντάνοβιτς στο παρκέ έκανε το σκορ 34-33, ενώ η Ελλάδα ήταν και πάλι πολύ άστοχη (2/10 τριπ,), παίρνοντας πόντους μόνο από βολές (12/15). Στην τελευταία φάση, η ελληνική άμυνα μπερδεύτηκε και δέχτηκε το καλάθι από τον Τόμιτς για το 36-34 του ημιχρόνου.

Ο Φώτσης ξεκίνησε στο "4" στην επανάληψη και οι διεθνείς είχαν να αντιμετωπίσουν την άμυνα ζώνης των Κροατών. Δεν υπήρξε καλή αντίδραση από πλευράς Ελλήνων, καθώς δεν είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας και η μάχη των ριμπάουντ εξακολουθούσε να χάνεται... Από την άλλη, ο Τόμιτς έκανε μεγάλη ζημιά σε άμυνα (12ρ.) και επίθεση (10π.). Καλάθι και φάουλ από τον Σάριτς για το 49-43 στο 26', με την Ελλάδα να τρέχει ένα επιμέρους 7-2 και να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο όντας πίσω στο σκορ (51-50).

Τα γκολ φάουλ έδιναν κι έπαιρναν για τους Κροάτες που έβρισκαν ελεύθερους διαδρόμους κι εκμεταλλεύονταν τις αμυντικές δυσλειτουργίες των Ελλήνων. Με τον Τρινκέρι να τραβάει έξω τον Μπουρούση και να βάζει τον Φώτση στο "5", ο Ζόριτς βρήκε την ευκαιρία και με δύο δικά του καλάθια έγραψε το 62-59. Στα 4.18'' πριν το τέλος του αγώνα, ο Ούκιτς με τρίποντο έγραψε το 65-61. Ο Νίκος Ζήσης με τρίποντο στα 9,9'' πριν τη λήξη ισοφάρισε σε 70-70.

Στην παράταση, η Ελλάδα έχασε τον Σπανούλη με 5 φάουλ στα τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα και πήρε πόντους από τους Ζήση και Καϊμακόγλου που έκαναν το σκορ 74-77. Ωστόσο, ο Μπογκντάνοβιτς ισοφάρισε σε 77-77 στα 25'' πριν το τέλος και το λέι απ του Ζήση στην εκπνοή δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, η Κροατία βρέθηκε στο +7 (86-79), στα δυόμιση λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Ακολούθησε σερί 7-0 από τους διεθνείς με το οποίο ισοφάρισαν σε 86-86 στο 1.30'' για τη λήξη. Ο Ντρέιπερ έκανε το 88-86 . Στο

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-34, 51-50, 70-70(κ.α.), 77-77 (α'παρ.), 92-88

Κροατία (Ρέπεσα): Τόμιτς 15, Άντριτς 6, Ντρέιπερ 13, Μπογκντάνοβιτς 22, Σάριτς 3, Ρούντεζ 8, Ούκιτς 14, Σίμον 5, Μάρκοτα, Μ.Ντελας, Ζόριτς 6, Α. Ντελας.
Ελλάδα (Τρινκιέρι): Σλούκας 5, Μπουρούσης 21, Ζήσης 14, Σπανούλης 18, Περπέρογλου 1, Φώτσης, Καββαδάς 8, Καϊμακόγλου 14, Μπράμος 7, Πρίντεζης.