Δευτέρα 28 Οκτωβρίου 2013

Α1 μπάσκετ: Τrikala BC Aries - Παναθηναϊκός 68-88

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί και νίκησε εύκολα στα Τρίκαλα την τοπική ομάδα με 88-68, στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 3η αγωνιστική στην Α1 μπάσκετ των ανδρών.
Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Αργύρη... Πεδουλάκη, η οποία πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της και υποχρέωσε τους Θεσσαλούς στην τρίτη διαδοχική τους ήττα, ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με 17 πόντους (πήρε και 10 ριμπάουντ).

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν καλύτερα στον αγώνα και έφτασαν το υπέρ τους προβάδισμα σε διψήφιο νούμερο στο 4΄ (3-13), ενώ ο Κάρι με 2/2 βολές έφερε το «τριφύλλι» στο +17 (9-26), λίγο πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με σερί 9-0 (γκολ-φάουλ του Γεωργάκη και δύο τρίποντα του Ματαλόν) και μείωσαν σε 21-29 στο 13΄, ενώ ο Παναθηναϊκός «απάντησε» με σερί 12-0, με το οποίο έφτασε στο +20 (21-41) στο 18΄, για να κλείσει το ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να έχουν προβάδισμα 21 πόντων (26-47).

Λίγο μετά το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Γιάνκοβιτς έδωσε «αέρα» 27 πόντων (28-55) στον Παναθηναϊκό, ενώ στα μέσα του δεκαλέπτου «έγραψε» και το 30-60, μετατρέποντας σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.
Τα δεκάλεπτα: 12-29, 26-47, 42-73, 68-88.

Διαιτητές: Αφεντουλίδης, Μπίκας, Ταρενίδης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Κώστας Φλεβαράκης): Περούνιτσιτς, Γιούιν 2, Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 5 (1), Κόμματος 9 (1), Γκρέιντζερ 23 (5), Δεληγιάννης 1, Ματαλόν 11 (3), Φούντας, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 3, Μουτακαμπίρ 9 (3).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 7 (1), Κάρι 14 (1), Φώτσης 5, Λάσμε 10, Μαυροκεφαλίδης, Διαμαντίδης 3 (1), Γκιστ 7, Παππάς 15 (1), Γιάνκοβιτς 17 (3), Πινγκ, Ματσιούλις 7 (1).