Δευτέρα 14 Οκτωβρίου 2013

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 55-45 [pics+video]

Ο Ολυμπιακός στο κεκλεισμένων των θυρών ΣΕΦ επικράτησε του Παναθηναϊκού με 55-45 και άρχισε με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.
Παράλληλα, οι "ερυθρόλευκοι" έμειναν...

"ζωντανοί" στο κυνήγι της πρώτης θέσης από το -2 που ξεκίνησαν την φετινή αγωνιστική περίοδο.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο, ενώ καμία ομάδα δεν μπορούσε να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Ματ Λοτζέσκι για τον Ολυμπιακό ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, ενώ στην επανάληψη ο Κώστας Σλούκας αποτέλεσε τον παίκτη "κλειδί" των Πειραιωτών.

Στην αντίπερα όχθη, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Διαμαντίδης έκανε πολύ καλό παιχνίδι, τελειώνοντας με 16 πόντους, όντας πρώτος σκόρερ.

Ο πρωταγωνιστής
Ο Κώστας Σλούκας ολοκλήρωσε τον αγώνα με εννέα πόντους (όλους στο δεύτερο ημίχρονο) σε 21 λεπτά χρόνου συμμετοχής, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ σημείωσε καθοριστικά καλάθια για τον Ολυμπιακό στην επανάληψη της αναμέτρησης.

Ο αριθμός
Οι... 100 πόντοι που μπήκαν αθροιστικά στο παιχνίδι (55 ο Ολυμπιακός, 45 ο Παναθηναϊκός).

Που κρίθηκε το ματς
Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ (51-45), λιγότερο από δύο λεπτά πριν το τέλος. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ 1:26'' για την εκπνοή ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων, ανεβάζοντας την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους εννέα πόντους (54-45).

Ο αγώνας:
Ο Ολυμπιακός με τρίποντο του Μάντζαρη άνοιξε το σκορ, όμως ο Παναθηναϊκός με έξι διαδοχικούς πόντους πέρασε μπροστά (3-6). Ο Γιώργος Πρίντεζης ισοφάρισε σε 6-6. Ο Ολυμπιακός με 2/2 βολές του Πρίντεζη πέρασε μπροστά με 9-8 για να σημειώσει ο Μαυροκεφαλίδης το 9-10 για το "τριφύλλι". Τα τρίποντα των Φώτση, Μάντζαρη έκαναν το σκορ 12-13, με τον Ματ Λοτζέσκι να δίνει το προβάδισμα στους γηπεδούχους (14-13). Το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα ολοκληρώθηκε με 16-13 για τον Ολυμπιακό, σκορ που διαμόρφωσε ο Μπράιαντ Ντάνστον.

Στην δεύτερη περίοδο, πέρασε στο παρκέ στο 11ο λεπτό του αγώνα ο Ρόκο Λένι Ούκιτς, ενώ στο 12' έπειτα από δύο άστοχες βολές του Τζέιμς Γκιστ ο Λοτζέσκι με τρίποντο έκανε το 19-13, ανεβάζοντας για πρώτη φορά την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους έξι πόντους. Ο Ούκιτς με 1/2 βολές μείωσε σε 19-14 για να κάνει ο Περπέρογλου με τρίποντο το 22-14 στο 13'. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 22-16 και σε 22-18, ενώ ο Δημήτρης Διαμαντίδης πέτυχε το 22-20 στο 16ο λεπτό του αγώνα.

Ο Διαμαντίδης με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (22-23) και ο Σπανούλης σημείωσε το 24-23, 1:37'' πριν το ημίχρονο. Ο Κάρι έκανε το 24-25 και ο Ματ Λοτζέσκι με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή σημείωσε το 27-25. Ο Διαμαντίδης και πάλι ισοφάρισε σε 27-27 για να κλείσει το ημίχρονο στο 29-27 με δύο εύστοχες βολές από τον Ματ Λοτζέσκι.

Ο Γιώργος Πρίντεζης σημείωσε το πρώτο καλάθι στο δεύτερο ημίχρονο (31-27) για να κάνει ο Νίκος Παππάς το 31-29. Ο Πρίντεζης με τρίποντο έκανε το 34-29 και ο Φώτσης με σουτ δύο πόντων μείωσε σε 34-31. Ξανά ο Πρίντεζης πέτυχε στο 23' το 36-31, σημειώνοντας όλους τους πόντους της ομάδας του στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ματ Λοτζέσκι μετά από τρία λεπτά χωρίς σκορ στο ματς για τις δύο ομάδες κάνει με 2/2 βολές το 38-31, ενώ και πάλι ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (40-31).

Ο Μάικ Μπράμος μείωσε με τρίποντο σε 40-34, ο Σλούκας πέτυχε το 42-34 για να μειώσει ο Διαμαντίδης σε 42-36. Ο Σλούκας και πάλι έκανε το 44-36, σκορ με το οποίο έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Ο Μαυροκεφαλίδης μείωσε σε 44-38 στο 31ο λεπτό του ματς και ο Σίμονς πέτυχε το 46-38. Ο Διαμαντίδης με τρίποντο μείωσε σε 46-41, ενώ και πάλι ο αρχηγός του Παναθηναϊκού πέτυχε το 46-43. Ο Κώστας Σλούκας έκανε το 48-43, με τον Έλληνα γκαρντ να ανεβάζει την διαφορά στους οκτώ πόντους (51-43), τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα.

Ο Νίκος Παππάς μείωσε σε 51-45, ενώ ο Γιώργος Μπαρτζώκας μετά από βήματα του Λοτζέσκι κάλεσε τάιμ άουτ στο 38'. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ 1:26'' πριν το τέλος του ματς με σουτ τριών πόντων ανέβασε την διαφορά στους εννέα πόντους (54-45). Ο Ολυμπιακός στο τελευταίο λεπτό διατήρησε το προβάδισμα του και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 55-45, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 29-27, 44-36, 55-45.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας- 9/15β., 11/28διπ., 8/27τριπ., 40ριμπ, 8ασ., 10κλ., 17λ.): Πέτγουεϊ 3(1), Ντάνστον 3, Σπανούλης 2, Περπέρογλου 3(1), Σλούκας 9(1), Σίμονς 2, Λοτζέσκι 14(1), Μπέγκιτς, Πρίντεζης 12(2), Μάντζαρης 7(2).

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης- 5/8β., 14/41 διπ., 4/20 τρ., 41ριμπ., 5ασ., 10κλ., 16λ.): Μπράμος 3(1), Κάρι 2, Μπατίστ 2, Φώτσης 5(1), Ούκιτς 1, Λάσμε 2, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 16(2), Γκιστ, Παππάς 6(2), Ματσιούλις.