Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Euroleague: Ολυμπιακός - Μάλαγα 69-61 [βίντεο]

Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στη Μάλαγα και έφτασε στη νίκη με 69-61, αρχίζοντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην Euroleague.
Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα αύξησαν την πίεση τους όσο...
περνούσε η ώρα στην επανάληψη του ματς, ευστόχησαν από τη γραμμή των 6μ.75 και κατάφεραν να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην ομάδα του Χοάν Πλάθα.
Ο Κώστας Σλούκας έκανε πολύ καλό παιχνίδι για τους Πειραιώτες, ενώ και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ σημείωσε καθοριστικά καλάθια, βοηθώντας τους "ερυθρόλευκους" να πάρουν τη νίκη κόντρα σε έναν σύλλογο, ο οποίος με... αιχμές τους Βάσκεθ, Ντράγκιτς προσπάθησε να αποδράσει χωρίς επιτυχία από το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Ο Ματ Λοτζέσκι, όπως και στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό ήταν πολύ καλός και έδωσε σημαντικές λύσεις.
Ο αγώνας:
Ο Ολυμπιακός με τον Γιώργο Πρίντεζη άνοιξε το σκορ στο ΣΕΦ. Οι Ισπανοί αντέδρασαν και πέρασα μπροστά με 2-4. Ο Σπανούλης ισοφάρισε σε 4-4 στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης. Ο αρχηγός των Πειραιωτών έκανε και το 6-6 για να απαντήσει η Μάλαγα με ένα σερί 5-0, σημειώνοντας το 6-11, με τον Γιώργο Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ στο 4ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Σέντρικ Σίμονς μείωσε σε 8-14 στο 6ο λεπτό για να ανεβάσει ο Ντράγκιτς την διαφορά στους εννέα πόντους (8-17).
Ο Γιώργος Πρίντεζης πέτυχε το 10-17 και ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 12-17, 2:35'' πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Βάσκεθ με καλάθι και εύστοχη συμπληρωματική βολή έκανε το 12-20, ενώ ο Κώστας Σλούκας με σουτ τριών πόντων έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (15-20). Ο Βάσκεθ και πάλι στο 9' έκανε το 15-22, όμως ο Βασίλης Σπανούλης με σουτ τριών πόντων μείωσε σε 18-22, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα (18-22).
Στην δεύτερη περίοδο, ξανά ο Βάσκεθ, ο οποίος είχε δημιουργήσει πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό κάτω από το καλάθι σημείωσε το 18-25 για τους Ισπανούς. Ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με τρίποντο έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (21-25), ενώ και πάλι ο Αμερικανός με ακόμα ένα σουτ τριών πόντων έκανε το 24-25. Ο Ντράγκιτς με ακόμα ένα τρίποντο έδωσε σημαντική "ανάσα" στη Μάλαγα, η οποία αποσπάστηκε με τέσσερις πόντους (24-28).
Για το επόμενο λεπτό καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να σημειώσει καλάθι. Ο Στίματς με 1/2 βολές έκανε το 24-29, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει πρόβλημα και να μην μπορεί να πλησιάσει εύκολα το καλάθι της ομάδας του Χοάν Πλάθα. Ο Σπανούλης μείωσε σε 26-30. Ο Κάλογουεϊ με τρίποντο για τη Μάλαγα πέτυχε το 26-33, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.
Αντέδρασε ο Ολυμπιακός
Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο, καθώς ο Ολυμπιακός συνέχισε να κυνηγάει τη Μάλαγα. Ο Ματ Λοτζέσκι μείωσε σε 29-38, στο 23ο λεπτό του αγώνα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης έκανε το 31-38, 6:17'' πριν την εκπνοή της περιόδου. Ο κόσμος "ζεστάθηκε" και ο Μπράιαντ Ντάνστον με καλάθι έριξε την διαφορά στους πέντε πόντους (33-38).
Ο Λοτζέσκι θα αστοχήσει σε σουτ δύο πόντων, όμως ο Κώστας Σλούκας με καλάθι στο 36' κατάφερε να φέρει την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στο -3 (35-38), αναγκάζοντας παράλληλα τον Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ.
Ο Βιδάλ με σουτ δύο πόντων αύξησε την διαφορά στους πέντε πόντους (35-40), αλλά ο Χέλτσμάιχερ με σουτ τριών πόντων έδωσε προβάδισμα οκτώ πόντων στη Μάλαγα, η οποία άντεξε στην πίεση των "ερυθρολεύκων". Αποτέλεσμα ήταν ο Χουάν Βάσκεθ με κάρφωμα να ανεβάσει την διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων στους δέκα πόντους (35-45), 2:27'' πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ.
Ο Πρίντεζης με τρίποντο μείωσε σε 38-45 και ο Ματ Λοτζέσκι στο 29' έριξε την διαφορά στους τέσσερις πόντους (41-45). Ο Πέτγουεϊ με ακόμα ένα τρίποντο έφερε τους Πειραιώτες σε απόσταση αναπνοής από τη Μάλαγα, καθώς μείωσε σε 44-45 λίγο πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.
Αντεπίθεση διαρκείας και 69-61
Στα τελευταία δέκα λεπτά, του αγώνα ο Ολυμπιακός με 1/2 βολές από τον Λοτζέσκι και 1/2 από τον Ντάνστον πέρασε μπροστά στο σκορ (46-45). Ο Βαγγέλης Μάντζαρης με τρίποντο σημείωσε το 49-46, ενώ ο Μπρεντ Πέτγουεϊ με κάρφωμα πέτυχε το 51-46, 7:40'' πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Οι Ισπανοί με σουτ τριών πόντων μείωσαν σε 51-49, αλλά ο Κώστας Σλούκας "απάντησε" με τρίποντο, ανεβάζοντας ξανά την διαφορά στους πέντε πόντους (54-49). Ο Στράτος Περπέρογλου σημείωσε το 56-49 και ο Πέτγουεϊ έκανε το 58-49 στο 35ο λεπτό του αγώνα.
Ο Ολυμπιακός συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και ο Περπέρογλου αύξησε την διαφορά στους 11 πόντους, αναγκάζοντας τον Χοάν Πλάθα να καλέσει τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, η Μάλαγα μείωσε τρία λεπτά πριν την εκπνοή στους επτά πόντους (62-55), με τον Βάσκεθ να πετυχαίνει το 62-57 στο 38'. Ο Λοτζέσκι με σουτ τριών πόντων έκανε το 65-57 για να πάρει τελικά ο Ολυμπιακός τη νίκη με 69-61.
Τα δεκάλεπτα: 18-22, 26-33, 44-45, 69-61

Highlights: Olympiacos Piraeus-Unicaja Malaga από Euroleague_Basketball